• 22 NIS 16
  • 0
  Adet Kanamasının normalden az olması ( adet azalması= Hipomenore)

  Adet Kanamasının normalden az olması ( adet azalması= Hipomenore)

  Adet sırasında meydana gelecek kanama miktarı bayandan bayana değişir ancak genel olarak ilk günü çok fazla olan kanamanın ve gün sayısının azalması anormal bir durumdur. Adet kanamasının fazla veya az olması anormalliği işaret etmektedir. Altta yatan nedenleri de birbirinden çok farklıdır.

   

  Genel olarak adet kanamasının azalmasının en sık nedeni bayanın menopoza girmesidir. Ancak bu en masum nedendir. 40 yaş öncesi adetin azalması veya kesilmesi kesinlikle normal dışı bir durumdur ve araştırılmalıdır. Bu durum erken menopoz olarak bilinir ve ciddi olabilecek hastalıkları beraberinde getirebilir. Bunların başında ise kemik erimesi gelir.

  Bunun dışında en korkulan nedenlerden biriside tekrarlayan kürtajlar sonrasında ortaya çıkan rahim içi yapışıklığın olmasıdır( asherman sendromu).

  Asherman sendromu eğer total olarak tüm rahim için kapsıyorsa bayanın bir daha adet olma olasılığını sıfırlayacak derecede ciddi bir durumdur. Bu nedenle kürtajınızı kimin ve nasıl yaptığı son derece önemlidir.

   

  Adet azalmasında tanıda neler yapılabilir?


  Adetleri azalan bayanlarda önce ayrıntılı bir hikaye alınmalı ve dikkatli bir şekilde muayene edilmeli. Bu işleme yapılacak bir vajinal ultrasonografik incelemede eklenmelidir. Sonrasında yapılacak olan bir hormon testleri ile de bayanın durumu netleşecektir.

  Hikayesinde kürtaj olan bayanlarda yapışıklık riski olması nedeni ile rahim içi histeroskopi ile değerlendirilmeli ve yapışıklık varsa kesilip açılmalıdır. Bu yöntem dışında rahim filmi de çekilebilir.


  facebook değerlendirme düğmesi


  ⇒ADET HASTALIKLARI ANA SAYFAYA GİT


  adres ve iletişim ana sayfaya git


  Doc.dr. oktay kaymak hakkında bilgi al


  KOZA KLİNİK ANA SAYFAYA GİT

   

  Yorum Yaz →