• 22 NIS 16
  • 0
  Adette(regl) neler anormaldir?

  Adette(regl) neler anormaldir?

  Normalin dışına çıkan bulguları olan hastalarda altta ek bir hastalık olma olasılığı artmıştır. Peki adette neler anormaldir, şimdi bu soruya cevap verelim.

  Adetin(regl)  döngüsünün bozulması: Normalde 24-35 gün arasında olması gereken adet bu sürelerin dışına çıkarsa anormallik bulgusudur. Aşırı kısa aralıklarla adet veya aşırı uzun aralıklarla adet görülmesi durumunda muayene olunmalıdır.

  Adetin(regl)  görülme aralığı bozukluğu: 4 günde kısa sürmesi veya 7 günden fazla adet olunması.

  Adette(regl)  kan kaybı bozukluğu: 21 pedden fazla ped kullanılması veya 7 pedden az ped kullanılması anormallik göstergesidir.

  Adet(regl)  kanamasının görünümü: Normal adet kanaması kesinlikle pıhtılaşmaz ve sıvı şekilde akar gider. Eğer adet kanaması pıhtılaşıyor ise kesinlikle bir anormallik göstergesidir.

  Adette(regl)  koku: Normalde adet sırasında kanama nedeni ile bir miktar değişik bir koku hissedilebilir. Ancak bu hastayı rahatsız edecek boyuta gelmemelidir. Adette kötü koku duyuyorsanız bu bir anormallik göstergesidir.

  Adette(regl)  vücutta ateş olması: Bu bir anormallik bulgusudur. Muayene olunmalıdır.

  Adette(regl)  kanlı idrar: Kesinlikle anormallik bulgusudur. Muayene olunmalıdır.

  Adette(regl)  ağrı: Normalde her adet ağrılıdır, yani ağrısız adet olmaz. Ancak aşırı yoğun ve herhangi bir ilaca cevap vermeyen ağrı varlığı anormallik göstergesidir.

   

  Adet kanaması nerden gelir?


  Normalde rahim içi duvarı her ay olası bir gebelik için hazırlanmakta ve bu hazırlanma sürecini çok karmaşık hormonal etkileşimler düzenlemektedir.

  Beklenen gebeliğin olmaması üzerine görevini bitiren rahim içi yatak ay sonunda atılmalı ve yerine yenisi yapılmalıdır.

  İşte kan şeklinde görülen aslında bebeğinizin yerleşmesi için yapılmış olan yatağın parçalanmış ve atılmaya hazırlanmış halidir. Bu kan, rahim içinden rahim ağzına, oradan vajene ve buradan da dışarı çıkmaktadır.

  Sanıldığın aksine dışarı gelen kanın tüplerle hiçbir ilişkisi yoktur. Tüpler, yumurtayı rahim içerisine taşıma görevi olan bir çift anatomik oluşumdur.

   

  Adet kanamasında her zaman ağrı olur mu?


  Adet kanamasının dışarı atılımı sırasında bir miktar sancı ve kramp olması normaldir. Ancak aşırı sancı, ağrı, bulantı ve kusma normal değildir. Yataktan çıkamayacak, okula veya işe gidemeyecek kadar sancınız varsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz.

   

  Adetlerin hep öne veya hep geriye düşmesi ne demektir?


  Bazen bayanlarda adetler birkaç gün ileri veya geriye düşebilir. Bunun çok sayıda nedeni vardır.

  Burada önemli olan adet sürenizin kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmasıdır.

  Kabul edilebilir sınırlar;

   

  24 ila 35 gün içerisinde bir yerde adet olmaktır. Adet döngünüz  bu sınırları geçiyorsa lütfen doktora başvurunuz. Alttan çok değişik hastalıklar çıkabilmektedir.

   

  Adet hep gününde olmak zorunda mıdır?


  Kesinlikle hayır. Yukarda da değindiğimiz gibi biraz geri ve ileri oynayabilir. Ancak normal sınırla içerisinde olmalıdır.

  Adet görmemek ne demektir ?

  Daha öncesinde düzenli adet gören, cinsel aktif bir bayanın olası beklenen adet gününde  adet görmemesi durumunda gebelik ilk akla gelen nedendir, ancak başka nedenler de olabilir.

  Tabi gebelik olması durumunda gebeliğin erken bulguları da olacaktır. Bu durumda en kısa zamanda gebelik testi yapmak gerekir.

   

  Gebeliğin dışında adetten kesilmenin çok farklı nedenleri olabilmektedir. Bu durumun en sık nedeni ise erken menopoza girmektir. Ancak yaş burada en belirleyici durumdur.

   

  Adet kanaması pıhtılı olur mu?


  Normalde adet kanaması pıhtılı değildir. Sadece kanamanın fazla ve krampların olduğu ilk günlerde pıhtıların gelmesi normaldir. Bunun dışında pıhtılı adet her zaman anormaldir. Bu durumda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

   

  Adet kanamaları arasındaki kanama olur mu?


  Ara kanama dediğimiz bu durum bir anormalliğe işaret etmektedir. Özellikle cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan bir iki damla kanama çok daha tehlikeli durumların belirtisi olması açısından çok önemlidir.

   

  Adet düzensizliği ne zaman daha çok olur?


  Bazı sık karşılaşılan durumlar vardır ki adet düzensizliği beklenen bir durum halini alır.

  Aşağıda bu durumları görmektesiniz;

  • Yeni adet görmeye başlayan ergenlik çağındaki kızların adetleri düzensiz olabilir.
  • Myomu olan bayanlar
  • Bazen stres veya seyahat nedeni ile meydana gelen hormonal dengesizlik normal adet devresini geçici olarak etkiler.
  • Doğum kontrol hapına yeni başlayan veya bırakan bayanlar.
  • Üç aylık iğne kullanan bayanlarda bazen 6-12 ay adet olmayabilir veya düzensizlik devam edebilir.
  • Spiral kullanan bayanlarda ilk 6 ayda çok sık adet düzensizliği olabilir.
  • Menopoza yakın bayanlarda
  • Emziren bayanlarda
  • Prolaktin hormonu yüksek bayanlarda
  • PKOS olan bayanlarda
  • Rahim duvarı kalınlaşmış olanlarda
  • Ani kilo alıp veren bayanlarda adet düzensizliği sık olarak görülebilir.

   

  Ne kadar kanama anormal kabul edilir?

  Özellikle ilk 1-3. günlerde pedinizi her iki saatte bir değiştirmek zorunda kalıyorsanız, ağır kanamalı bir adet görüyorsunuz demektir. Miktar olarak ise 80 cc’ye kadar kanama olması normaldir.

   

  Altından gebelik çıkma riskinin artığı kanama hangisidir?

  Gününden geç gelen ve çok kanamalı bir adet, çocuk düşürme belirtisi olabilir. Bu durumda derhal gebelik testi yapıp doktorunuza başvurunuz.

   

  Adet kanaması sırasında cinsellik olabilir mi?

  Kesinlikle hayır. Eğer adet sırasında cinsel ilişki olur ise bayanın genital sisteminin tümünün birden mikrop kapma olma riski vardır. Bu nedenle adetiniz bitmeden kesinlikle cinsel birlikteliğe kalkışmayınız.

   

  Adete yakın dönemde aşırı huzursuz musunuz?

  Bu durum, tıbbi adı premenstrüel sendrom ( PMS) denen bir hastalıktır. Ayrıntılı bilgi için adet öncesi huzursuzluk konusunu okuyunuz.

   

  Adet sırasında ilaç kullanılır mı?

  Aspirin dışındaki ağrı kesiciler kanamanın artmasına neden olmaz. Ancak aspirin kullanımı kanama miktarınızı artıracaktır. Başka bir takım ilaçlarda adet kanamasını ileri derecede azaltacaktır. Bunun dışında herhangi bir vajinal enfeksiyon için antibiyotik kullanımı adet sırasında önerilmez. Bunun dışındaki ilaçları kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.


  facebook değerlendirme düğmesi


  ⇒ADET HASTALIKLARI ANA SAYFAYA GİT


  adres ve iletişim ana sayfaya git


  Doc.dr. oktay kaymak hakkında bilgi al


  KOZA KLİNİK ANA SAYFAYA GİT

  Yorum Yaz →