• 19 NIS 16
  • 0

  Anomali Taraması-Ayrıntılı ultrason-detaylı ultrason

  Anomali taraması ne demektir?

  Normal gebeliğin takibinde gebeliğin belirli haftalarında, bebekte herhangi bir anormallik olup olmadığının araştırıldığı incelemedir.

  En uygun zaman aralığı nedir?

  Anomali taraması günümüzde hem 11-14. Hafta arasında, hem de 18. İle 24. gebelik haftası arasında yapılabilir.

  Anomali taramasını kim yapar?

  İleri düzey bir ultrason bilgi birikiminin zorunlu olduğu incelemedir. Ülkemizde anomali taramasını kimin yapacağı konusu tartışmalıdır. Radyologlar, taramayı kendilerinin yapması gerektiğini düşünürken, kadın doğum uzmanları ve yüksek riskli gebelik uzmanları (perinatoloji yan dal uzmanı)  kendilerinin yapmasının uygun olduğunu düşünmektedir.

  Aslında önemli olan kimin yaptığı değil, bu konuyu bilenin yapmasıdır.

  Yani en iyi kim yapıyorsa onun yapması gereklidir. Çünkü çok ciddi bir sorumluluğun altına girmektedir. Genelde yüksek riskli gebelik uzmanları yapmaktadır.

  Ultrasonografi her türlü anormalliği gösterir mi?

  Maalesef hayır. Bunun birçok nedeni vardır ancak en tecrübeli göz bile hata yapabilmekte veya ultrasonografide her şey net olarak görülememektedir.

  Burada en büyük sıkıntı gebeliğinin 16. haftasında tarama ultrasonografisi yaptırmış ve kendisine bebeğinin tamamen sağlıklı olduğu söylenen hastanın sonraki sonografik incelemelerinde anormalliğin saptanması ile ortaya çıkmaktadır.

  Şunu unutmayalım ki bebeğinizde tıpkı bizim gibi anne karnında hayatına devam etmektedir ve o da bazen hastalanabilmektedir.

  Bu bulgular bazen gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkabilmektedir (özellikle beyin ve kemik gelişimi anormallikleri).

  Dolayısı ile anne adaylarına ‘bebeğiniz tamamen sağlıklı ve görünür hiçbir anormalliği yok’ demek için, tecrübeli bir çift gözün yeterli sürece bebeğinizi incelemesi gerekmektedir.

  Bazı nadir ve bebek için çok da önemli olmayan küçük anomaliler gözden kaçabilir. Ancak hayati önemi olan büyük anomalilerin (BEYİN VE KALP ANOMALİLERİ) görülmesi gereklidir.

   

  Dört boyutlu ultrasonografi ne demektir?

   

  Dört boyutlu ultrasonografi, yeni gelişen teknolojinin kullanıldığı ve anne-baba adaylarına bebeklerinin yüzünü daha anne karnında iken göstermeye yarayan bir incelemedir.

  Normalde kullanılan ultrasonogarfiler iki boyutludur ve ayrıntılı ultrasonografik tarama iki boyutlu ultrasonografi ile yapılmaktadır.

  Dört boyut inceleme ek olarak ciddi fayda sağlamaktadır. Özellikle cilt, beyin ve kalp incelemesi ile sırt kemiklerinin değerlendirilmesinde kıymetli ve özel görüntüler verir.

   

  Ayrtılı ultrasonografi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, SADECE ayrıntılı ultrasonografiyi anlatan web sitemiz olan http://www.ayrintiliultrason.gen.tr  sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

  Yorum Yaz →