• 22 NIS 16
  • 0
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Bu grup hastalıklar, cinsel temas ile bulaşan ve yayılan bir grup hastalığın genel tanımıdır.

  Zannedildiğinin aksine son derece yaygın bir grup hastalıktır. Sıklıkla tanısının yanlış konulması veya hastanın doktora geç gelmesi ve yetersiz tedavi alması nedeni ile hastalıklar çok zarara neden olabilmektedirler.

  Cinsel yol ile bulaşabilen çok sayıda hastalık vardır. Ancak bunların bir kısmı neden oldukları zarardan dolayı çok daha önemlidir. Bu bölümde bu hastalıkların şikayetleri hakkında bilgi bulabileceksiniz. Sizden ricam, internetten öğrenerek kendi kendinize İLAÇ kullanmaya kalkmayın.


  Eğer bu türden bir şikayetiniz var ise en kısa zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda uzman bir hekime muayene olmalısınız.


  Cinsel yolla bulaşan hastalıkların neden olduğu şikayetler;

  Akıntı(kötü kokulu veya değil)

  Ateş (tüp ve rahim iltihabı-apse)

  Anormal kanama(ilişki veya muayene sonrası)

  Dış kısımda açık AĞRILI yara(ülser)

  Dış kısımda açık AĞRISIZ yara(ülser)

  Dış kısımda içi su dolu kabarcıklar(herpes)

  Kasık ağrısı(tüp iltihabı)

  Ciltten kabarık et beni şeklinde lezyonlar(siğil)

  Ciltten kabarık, ortası göbekli yumuşak lezyonlar(molluskum)


  Yukarıda verilen durumlardan herhangi birisi sizde var ise lütfen zaman kaybetmeden iyi bir jinekolog bularak muayene olun. Şimdi şikayetleri tek tek inceleyelim;

  Akıntı(kötü kokulu veya değil)


  Bayanın kendisini rahatsız edecek bir akıntı olması durumunda çok sayıda etken karşımıza çıkabilir. Bunlar sıklıkla rahim ağzı enfeksiyonuna neden olan ajanlardır. Ancak bunun dışında basit vajinal enfeksiyonlarda akıntı yapabilir. Basit vajinal enfeksiyondan ayırmada en önemli nokta akıntının yanında KASIK AĞRISI VE ATEŞ gibi bulguların olmasıdır. Çünkü bu şikayetler cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olur.

  Ateş (tüp ve rahim iltihabı-apse)


  Basit vajinal enfeksiyonlarda ateş olmaz. Ancak cinsel yol ile bulaşan hastalıklarda ise ateş TEK BAŞINA OLMAZ. Yani beraberinde kasık ağrısı, halsizlik ve titreme  gibi bulgular olur.

  Ateş bizler tarafında kötü durum habercisidir. Çünkü özellikle rahim ve yumurtalıkları içine alan APSE varlığında bu türden şikayet gelişecektir. En kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.

  Anormal kanama(ilişki veya muayene sonrası)


  Adet dışı kanaması olan bir grup bayanda cinsel yolla bulaşan mikrobik bir hadise olabilmektedir. Özellikle ilişki sonrası kanama olması durumunda rahim ağzı enfeksiyonu akla gelmektedir. Bu türden bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.

  Dış kısımda açık AĞRILI yara(ülser)


  Basit bir yara gibi görülen bu durum aslında çok bulaşıcı birkaç hastalığın ilk bulgusudur. Genital bölgenizde nasıl geliştiğine yorum veremediğiniz ve ağrılı bir yara veya yaralar açılması durumunda cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanmış olma olasılığınız çok fazla. AĞRI burada çok iyi bir şikayettir ve hastalar zaten sadece ağrı şikayeti ile bizlere başvurmaktadır. Bu türden bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.

  Dış kısımda açık AĞRISIZ yara(ülser)


  Genital bölgede dış kısımda AĞRISIZ bir yara açılması cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir grubuna işaret etmektedir. Ancak işaret ettiği hastalıklar içerisinde bir tanesi dünyaca meşhur bir hastalık olan frengi(sifiliz) hastalığıdır. Ancak hastalıkta AĞRININ OLMAMASI çok kötü bir özelliğidir. Hastaların bir kısmı bu yarayı ciddiye almaz ve doktora gitmezler. Hastalığın özelliği ise bu yaranın KENDİLİĞİNDEN 1-2 AY İÇERİSİNDE İYİLEŞMESİDİR.

  Bu türden bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.

  Dış kısımda içi su dolu kabarcıklar(herpes)


  Tüm dünyada ve bizde de tabi ki son derece yaygın bir enfeksiyon olan HERPES enfeksiyonun tipik bulgusudur. Önce dış kısımda su kabarcıkları oluşur, sonrasında bu kabarcıklar patlar ve sulanır. Açılan yaralar ağrılıdır. Hastalığın kötü özelliği birkaç hafta içerisinde bu yaraların kendiliğinden iyileşmesidir.

  Erkeklerde bu türden lezyon yapma olasılığı daha az olan bu hastalık maalesef bulaştığı insan yaşadığı sürece taşıyıcı hale geçmektedir. Bu türden bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.

  Kasık ağrısı(tüp iltihabı)


  Cinsel hayatı olan ve adet gören bayanlarda kasık ağrısı ara sıra olabilir. Bu hemen cinsel yolla bulaşan hastalığa işaret etmez. Basit bir adet ağrısı, bir basit yumurtlama ağrısı, bir basit kist ağrısı veya gaz ağrısı olabilir bu şikayet.

  Ancak beraberinde ateş, kötü koku ve akıntı olması durumunda cinsel yolla bulaşan hastalıklara işaret etmektedir. Bu türden bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.

  Ciltten kabarık et beni şeklinde lezyonlar(siğil)


  Bu tablo yukarıda anlatılanlar içerisinde en sık olandır. Sıklıkla tanı siğildir. Ancak bazen nadiren başka hastalıklarda karşımıza çıkabilir. Bu cinsel yolla en sık bulaşan ajan olması nedeni ile sitemizde ayrı bir bölümde ve daha ayrıntılı anlatma ihtiyacı duydum. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen aşağıdaki adresi tıklayınız.

  Ciltten kabarık, ortası göbekli yumuşak lezyonlar(molluskum)


  Bu tablo diğerlerinden çok farklıdır. Birinci farkı cinsel yol bulaşması için tek yol değildir. Basit bir temas ile de bulaşabilir. Ek olarak genital bölgeye has değildir. Özellikle yüzde ve şakaklarda bulunabilir. Çocuklarda ciltte yaygın enfeksiyon yapabilir. Virüsün neden olduğu ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu türden bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız gerekli.


   

  ENFEKSİYONLAR ANA SAYFAYA GİT…


  İyi huylu hastalıkla ANA SAYFASINA GİT

  KOZA KLİNİK ANA SAYFAYA GİT

  adres ve iletişim ana sayfaya git

  Doc.dr. oktay kaymak hakkında bilgi al

  Yorum Yaz →