• 29 NIS 16
  • 0
  Doğal Korunma yöntemleri

  Doğal Korunma yöntemleri

  Doğal yöntemler


  Doğal korunma yöntemleri başarısızlık ihtimali yüksek olan ancak herhangi bir ilaç veya araç kullanılmadığı için yan etki olma olasılığı en az olan yöntemlerdir. Bu yöntemlerin uygulanmasındaki bazı zorluklar ve bayanın adetinin hep aynı aralıklarla olmaması nedeni ile istenmeyen gebelikler meydana gelebilecektir.

  1. Takvim Yöntemi

  Bayanın bir adet siklusunu 30 gün kabul edersek muhtemel yumurtlama adetin başlangıcından sonraki 14-18. gün arasındadır.

  Buna göre adetin başladığı gün birinci gün olursa, adetin başlangıcından sonraki 12 ile 20. gün arası döllenme için en riskli dönemi oluşturmaktadır. Bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

  Bayanın siklus süresinin tam bilinememesi ve yumurtlamanın birçok nedenden de etkilendiği için genel olarak güvenli bir yöntem olmadığı bilinmektedir.

  Zorda kalmadıkça bu yönteme başvurulmamalıdır.

  2-Servikal Mukus Yöntemi (Rahim Ağzı Salgısı)


  Bayanın vajinasındaki sıvının kontrolü esasına dayanan bir yöntemdir.

  Tabi siz de kabul edersiniz ki bayanın vajen sıvısının tabiatını ve yumurtlama sonrası nasıl bir değişiklik olacağını bilmek gereklidir.

  Dolayısı ile çok kullanışlı ve başarılı değildir. Yine de kısa bir bilgi vermek isterim.

  Ovulasyon (yumurtlama) yaklaşırken akıntı artar, incelir ve rengi berraklaşır. Daha elastik ve kaygan olur. İki parmak arasında yavaşça uzatılabilir.

  Ovulasyondan önce ve sonraki dönemlerde mukus azalır ve yapışkan bir hal alır. Vajen kuru hissedilir. Mukusun arttığı bu dönemde cinsel perhiz yapılır.

  3-Bazal Vücut Isısı Yöntemi


  Bu korunma yönteminin esası bayanın yumurtlamasından sonra vücut ısısının salgılanan progesteron hormonu nedeni ile 0,2 ile 0,5 derece arasında yükselir ve adet oluncaya kadar bu yüksek ısı devam eder.

  Bu teknikte cinsel perhiz, adet kanamanın ilk gününden, ısı artışının saptandıktan sonraki 3. günün sonuna dek sürdürülmelidir. Bu süre sonrasında cinsel hayat başlayabilir.

  Ancak her bayanda yumurtlama sonrasında vücut ısısı yükselmeyebilir.

  Ek olarak vücut ısısını yükselten başka nedenlerde olabilmektedir. Bu nedenle başarısızlık ihtimali yüksek bir yöntemdir.

  4-Semptotermal yöntem


  Bu yöntemde hem vücut ısısı hem de vajınal akıntının takibi birlikte yapılır. Ancak hem uygulamasındaki zorluk hem de başarısının düşük olması nedeni ile tercih edilmemekte ve biz doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

  5-Geri Çekme yöntemi


  Bu insanoğlunun en eski çağlardan beri uyguladığı bir yöntemdir. Burada cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organının, boşalmadan önce vajenden çıkartılıp, meninin vajen dışına boşaltılması amaçlanmaktadır.

  Ancak boşalımdan önce penisin vajenden dışarı çıkarılamaması ve boşalmadan önce gelen prostat sıvısı içerisinde sperm bulunması nedeni ile başarısızlık ihtimali yüksektir.

  Ek olarak, cinsel orgazm sırasında bu şekilde bir ayrılma hem  kadında  hem de erkekte psikolojik ve fizyolojik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Sağlıklı bir korunma yöntemi değildir. Bizim tarafımızdan önerilmemektedir.

  1. Vajinal Duş yapma

  Bu yöntem bilimsel bir yöntem değildir. Ancak bazen bayanlar ilişki sonrasında hemen vajenlerini yıkayıp spermleri uzaklaştırmaya çalışırlar( vajinal lavaj). Ancak bu başarılı olamaz.

  Ek olarak vajenin sürekli yıkanması bu bölgenin mikroorganizmaları arasındaki dengeyi bozar ve bir türlü iyileşmeyen enfeksiyonlar ortaya çıkar. Kesinlikle önermediğimiz bir yöntemdir.

  7- Emzirme İle Korunma


  Bu en eski doğal yöntemlerden birisidir. Bayan düzenli emzirdiği sürece adet görmesi engellenir. Bunu sağlayan emzirme süresince salınımı artan prolaktin hormonudur. Ancak emzirme düzensizleşirse adet kanaması olmadan da içeride bir yumurtlama olabilir.

  Bu akıldan çıkarılmamalıdır.

  Emzirmenin her koşulda gebelikten korumadığı bilinmelidir.

  Bu nedenle en doğru yaklaşım 6 haftalık lohusalık dönemi sonrasında uygun bir korunma yöntemi seçmek olmalıdır.

  Doğumun sezaryan veya normal doğum olmasının bir önemi yoktur.


  KORUNMA YÖNTEMLERİ ANA SAYFAYA GİT…


  facebook değerlendirme düğmesi
   

  Yorum Yaz →