• 29 NIS 16
  • 0
  Doğum Kontrol Hapları

  Doğum Kontrol Hapları

  Doğum kontrol hapları içerisinde değişik dozlarda estrojen ve progesteron hormonu bulunmaktadır. Önceleri bu ilaçların içerisinde yüksek doz hormonlar bulunurken şimdilerde en düşük doz taşıyan ilaçlar piyasada bulunmaktadır. Düşük doz hormon içeren ilaçların eski ilaçlara göre avantajları vardır.

  Doğum kontrol hapları nasıl etki eder?


  İçerdikleri hormonunun etkisiyle yumurtlama sürecini geçici olarak durdurur.

  Yumurtalar yine büyür ancak çatlama işlemi olamaz. Ek olarak rahim ve rahim ağzına olan etkileri de gebeliği önlemeye yardımcı olmaktadır.

   

  Doğum kontrol hapları ne zaman korumaya başlar?


  Bu ilaçları kullanırken koruyuculuk, ilk kutunun ilk hapının alınmasıyla başlar ve kutunun bitiminde yeni kutuya başlanmadığında biter.

   

  Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?


  Son derece başarılı ve ek çok sayıda faydası olan bu ilaçların doğru kullanımı ve oluşabilecek yan etkilerin önceden bayana anlatılması ve ilaca bağlı endişelerin ortadan kaldırılması zorunludur.

  Yoksa ilk yan etki oluşunca bayanlar bu ilaçları bırakmakta ve istenmeyen gebelikler ortaya çıkabilmektedir.

  Burada hastaya düşen ise taşıdığı hastalıkların hepsini doktoruna söylemesi veya hatırlatmasıdır.

  Bu hapları kullanmadan önce tam bir jinekolojik muayeneden geçmek gerekmektedir. Ek olarak mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

  Doktor kontrolünde hapların ne şekilde kullanılacağı ve herhangi bir yan etki oluşması durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır.

  Şimdi kullanışını özetleyecek olursak;


  İlk kutunun, ilk hapı adet kanaması başlangıcının tercihen birinci günü, en geç beşinci günü alınmalıdır.

  Koruyuculuk o ay hapların düzenli olarak kullanılacağı varsayılırsa hemen başlar.

  Kutunun içindeki ilaçlar 21 gün sonunda biter. Bir haftalık ara sonunda diğer kutuya geçilmelidir.

  Ara verilen süre içerisinde genellikle kutunun bitiminden iki-üç gün sonra adet kanaması gerçekleşir. Adet kanamasının ne zaman gerçekleştiği önemli değildir ve 28 günlük düzenli bir adet döngüsünü oluşturmak açısından her zaman iki kutu arasında bir hafta ara verilir.

  Haplar her günün belli bir zaman diliminde (sabah, öğlen, akşam veya gece yatarken) tok karnına alınır.

  Hapların aynı saatte alınması koşul olmamakla beraber hap alma alışkanlığını korumak açısından kadının belli bir saati belirlemesi ve günlük hapını bu saatte alması önerilir.

   

  Doğum kontrol haplarının olumlu ek etkileri nelerdir?


  Hapların düzenli kullanımının en olumlu etkisi istenmeyen gebeliklerin önlenmesidir. Zaten hapların kullanım amacı da budur. Ek olarak bu hapların düzenli olarak kullanımı çok farklı avantajlar sağlamaktadır.

  Bu avantajların bazıları ilk kutuyla başlarken, bazıları uzun vadeli kullanımda ortaya çıkar.

  Doğum kontrol hapları bazen sadece bu olumlu etkileri olsun diye korunmak amacı dışında da hastalara verilebilmektedir.

   

  Faydalı olduğu durumlar;


  Bayanın adetlerinin düzenli olmasını sağlar. Bu durum özellikle polikistik over sendromuna sahip bayanlarda son derece önemlidir.

  Adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önlerler. Kansızlığı olan bayanlarda ek koruma sağlar.

  Adet öncesi gerginlik belirtilerini azaltırlar ve bu etkileriyle adet öncesi gerginlik sendromu olan hastalarda tedavi amaçlı olarak kullanılırlar.

  Adet sancısı, doğum kontrol hapı kullananlarda daha az sıklıkla görülür.

  Hap kullanan kadınlarda sivilce ve tüylenme daha az sıklıkla görülür.

  Bu durumlar eski ilaçlarda bir kötü yan etki olarak ortaya çıkabilmekteydi. Ancak günümüzdeki ilaçlarla bu durum tam tersine dönmüştür.

  Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri ve yumurtalık kanseri çok daha az sıklıkla görülür.

  Yumurtalık kistlerinin daha az görülmesini sağlar.

  Hap kullanan bayanlarda  fibrokistik meme sorunu daha az görülür.

  Doğum kontrol hapları rahim ve tüplerde enfeksiyon gelişme riskini azaltırlar.

  Doğum kontrol hapı kullanımının myomlara karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.

  Hap kullanımı romatoid artrit hastalığı gelişme riskini azaltır.

  Hap kullanan kadınlarda kemik yoğunluğu daha yavaş azalır.

   

  Doğum kontrol Haplarının Yan etkileri;


  Damar tıkanıklığı gelişme riskinin artması: Doğum kontrol haplarının en korkulan yan etkileri kanın pıhtılaşmaya eğilimini artırmaları nedeniyle damar tıkanıklığına yol açabilmeleridir. Bu yan etki günümüzde kullanılan düşük doz ilaçlar sayesinde çok ender görülür hale gelmiştir. Bu ciddi yan etkinin gelişme riskini en aza indirmenin en iyi yolu damar tıkanıklığı gelişme riski nispeten yüksek olan kadınların bu ilacı hiçbir şekilde kullanmamalarıdır. Bu ayrımı ancak bir doktor yapabileceğinden hapların doktor değerlendirmesi sonrasında başlanması son derece önemlidir.

   

  Doğum kontrol hapları ve kanser


  Meme kanseri: Yani doğum kontrol hapları meme kanseri YAPMAZ.

  Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalardan çıkan en önemli sonuçlardan biri hap kullanımının meme dokusu içinde gelişmeye başlamış ancak belirti vermeyen kanser kitlesinin gelişimini hızlandırabilmesidir.

  Kar/zarar oranı karşılaştırıldığında hap kullanımından elde edilen kar çok düşük olasılıkla ortaya çıkan bu etkinin vereceği muhtemel zarardan çok daha fazladır. Bu nenle kullanılmalıdır.

  Rahim ağzı kanseri: Doğum kontrol hapı kullanımı ve HPV virüsünün beraber olması durumunda ek faktörlerde birleşir ise rahim ağzında kanser başlangıcı yaraların gelişimine neden olabilir. Ancak zaten bir bayan rahim ağzında düzenli smear testini yapıyor ise bu riski ortadan kaldırmaktadır.

   

  Tansiyonun yükselmesi


  Eski yıllarda bu durum daha sık olmaktaydı ancak günümüzde sadece bazı duyarlı bireylerde hap kullanımı tansiyon yükselmesine neden olabilir. Ender görülen bu yan etkinin ilaç kesildikten sonra ortadan kalkar. Bu nedenle tansiyonu olan ve ilaç tedavisi almamış olanlarda doğum kontrol hapları tercih edilmez.

   

  Bulantı ve Kusma


  Hapların içeriğinde bulunan estrojen hormonu beyindeki bulantı merkezine direkt etkiyle bulantı ve bazen kusma şikayetinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Günümüzde kullanılan düşük doz haplarda bu yan etki de daha az görülmekte ve genellikle birkaç kutu bitiminde vücudun ilaca alışması sonrasında bulantı ortadan kalkmaktadır.

   

  Ara kanamaların olması


  Özellikle düşük dozlu doğum kontrol hapları ilk kullanım aylarında %10-30 kadında adet döngüsünün ilk günlerinde birkaç gün süren lekelenme tarzında ara kanamalara yol açabilir. İlacın koruyuculuğunu hiçbir şekilde azaltmayan bu durum genellikle en çok dört-beş kutu kullanımından sonra ortadan kalkar.

  Ara kanamaların daha çok sigara içen kadınlarda ortaya çıktığı dikkat çekmektedir.

  Hap kullanan kadınların ara kanama ortaya çıktığında durumu doktorlarına iletmeleri ve kanamanın başka bir nedene bağlı olmadığından emin olunması amacıyla jinekolojik muayeneden geçmeleri önemlidir.

   

  Adet kanamasının olmaması


  Bazen bazı bayanlarda hapların içerdiği progesteron hormonu bazı kadınların adet görmekte zorlanmasına neden olabilir.

  Bu durumda gebelik testi yaptırmak gerekir. Test sonucu negatif ise hap kullanımına devam etmek ve kutular arası olağan 7 günlük arayı vermek uygun bir seçenektir.

   

  Adet kanamasının azalması


  Doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda adet kanama gün ve toplam miktarının azalması beklenen faydalı bir durumdur. Kanamanın azalmasının nedeni “kanın içeride kalması ” anlamına gelmez. Bunun nedeni doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda rahim duvarının daha az gelişmesidir.

   

  Depresyon ortaya çıkabilir


  Düşük dozlu doğum kontrol haplarının çok ender görülen bir yan etkisidir. Ancak ortaya çıktığında ilacın kesilmesi gerekmektedir.

   

  Cinsel istek azalması olabilir


  Doğum kontrol haplarının çok ender görülen bir yan etkisidir. Bu durumun birçok nedeni vardır. Ortaya çıktığında ilacın kesilmesi önerilir.

   

  Doğum kontrol hapları birçok ilaçla etkileşir


  Hapın içindeki östrojen hormonu karaciğerden atılan bir maddedir ve karaciğerin ilaç atma işlevlerini hızlandıran ilaçlar (bazı antibiyotikler, bazı sara ilaçları ve diğer bazı ilaçlar) hapın vücuttan daha hızlı atılmasına ve böylece koruyuculuğunun azalmasına neden olabilir.

  Her kadının, hap kullanımına başlamadan önce doktoruna kullanmakta olduğu ilaçları ayrıntılı olarak bildirmesi bu nedenle son derece önemlidir.

   

  Emziren anne doğum kontrol hapı kullanmamalıdır!


  Doğum kontrol hapları sütün miktarını ve kalitesini azaltırlar ve bu nedenle emziren annelerin kullanmaması gerekmektedir. Bu dönemde başka yöntemlerle korunması önerilir.

   

  Kilo alımı


  Bu etki özellikle eski ilaçlarda daha belirgindi. Ancak günümüzde düşük doz ilaçlarla beraber bu etki en aza indirilmiştir. Ancak yine de doğum kontrol hapı ile korunmaya çalışan bayanlara önerimiz diyetlerine dikkat etmeleridir.

   

  Göğüslerde hassasiyet ortaya çıkabilir


  Bazı durumlarda doğum kontrol hapı kullanımı göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet ortaya çıkmasına neden olabilir. Genellikle günlük hayatı etkilemeyecek kadar hafif seyreden bu yan etki düşük dozlu doğum kontrol haplarında oldukça ender olarak ortaya çıkmaktadır. Aşırı durumda başka korunma yöntemi seçilmelidir.

   

  Laboratuvar değişiklikleri


  Başka bir neden ile kan testleri yaptıran bayanların doktorlarına mutlaka doğum kontrol hapı kullandıklarını söylemeleri gerekmektedir. Çünkü bu ilaçlar tüm metabolizmayı değiştirebilmektedirler.

   

  Vajinada mantar enfeksiyonu gelişimi


  Düşük doz doğum kontrol haplarının çok ender görülen bir yan etkisidir. Ortaya çıktığında ek ilaçlarla tedavi edilir.

   

  Karaciğerde selim tümör oluşumu


  Düşük doz doğum kontrol haplarının oldukça ender görülen bir yan etkisidir. Bu durumun saptanabilmesi için yıllık karaciğer muayenesi yapılmalıdır.

   

  Baş ağrısı ortaya çıkması


  Düşük doz doğum kontrol haplarının ender görülen bir yan etkisidir. Ortaya çıktığında mutlaka doktor haberdar edilmelidir. Ağrı kesicilere cevap vermeyen baş ağrısı ilacın hemen kesilmesini gerektirir.

   

  İlaç Bırakıldıktan Sonra ne zaman gebelik olur?


  Halk arasında doğum kontrol hapları ile ilişkili en ciddi yanlış bilgi bu hapların kısırlık yaptığı bilgisidir. Tabi bu bilgi bilimsel bir bilgi değil. Tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bilinmesi gereken şey hap kullanımı bırakıldıktan sonra yumurtlamanın devreye girmesi 3-6 aya kadar geçikebilmesidir. Bu nedenle ilacı bırakır bırakmaz gebelik beklemek biraz hayaldir ancak imkansız da değildir.

   

  Hapların kullanımı sırasında karşılaşılabilen sorunlar nelerdir?


  İlacı unutma durumunda ne yapılmalı?

  İlacın günlük dozu unutulduğunda ertesi günü iki adet birden alınmalıdır. Bu durumda koruyuculuk oranı azalmaz. Ancak iki gün üst üste ilacı unuttuysanız o ay ek bir yöntem kullanmanız önerilmektedir.

   

  Rahimi dinlendirmek gerekir mi?


  Buda halk arasında ve bazı doktorlara olan yanlış bir inanıştır. Hiçbir bilimsel veriye dayanmamaktadır.

  Tam tersi bayanlar ilaçları bıraktıklarında istenmeyen gebelikler olmakta ve istenmeyen durumlar gelişebilmektedir. Bu nedenle günümüzde bu ara verme döneminden vazgeçilmiştir. Hap kullanan kadınların bebek sahibi olmaya karar verdikleri zamana kadar kullanıma devam etmeleri önerilmektedir.

   

  Bulantı – kusma ve İshal olursa ne yapmak gerekir?


  Bu durumlar varlığında ilaçların etki gösterebilme olasılıkları azalır. Gebe kalma riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorunuza başvurmanızı önermekteyiz.

   

  Acil doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?


  Aşağıda verilen durumlar doğum kontrol hapı kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek bazı olumsuz durumları habercisi olabilmesi nedeni ile acil olarak doktora başvurulması gereken durumlardır. Ancak bunu dışında sizin anormal veya normal olmadığını düşündüğünüz her durumda doktorunuza başvurmanızı önermekteyiz.

  • Bacaklarda şişme ve ağrı
  • Ağrı kesicilere cevap vermeyen baş ağrısı
  • Görme bozukluğu
  • Göğüs ağrısı
  • Karın ağrısı

   

   

  Hap kullanan kadınların olağan doktor kontrolleri nasıl olmalı?


  Doktor değerlendirmesinde hap kullanımı açısından uygun görülen bayanlar hapı kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra ilk kontrollerine çağrılmalıdırlar.

  Bu kontrolün amacı hapların muhtemel yan etkilerinin değerlendirilmesi ve muhtemel hatalı kullanımların ortaya çıkarılması ve hataların düzeltilmesidir.

  Hastalara meme muayenesi mutlaka anlatılmalı ve her ay kendi kendine bir duş sonrasında yapması söylenmelidir. Sonrasında yıllık kontrollere çağrılır.

   

  Yıllık kontrollerde neler yapılmalıdır?


  • Genel jinekolojik muayene
  • Rahim ağzından sürüntü (vakti geldiyse smear testi)
  • Karaciğer muayenesi veya ultrasonografisi
  • Gerek duyulan kan testleri

   

  Doğum kontrol haplarını kesinlikle kullanmaması gereken bayanlar kimlerdir?


  Bu durumlar son derece önemlidir ve bu durumların varlığında bu ilaçların kullanımı insan hayatını tehlikeye sokabilecek durumlar doğurabilir. Bu nedenle kullanımı kesinlikle yasaktır.

  • Meme kanseri veya şüphesi olması
  • Gebelik şüphesi veya gebelik varlığı
  • Nedeni belirlenmemiş adet dışı kanama
  • Tromboflebit (damar iltihabı) geçirmekte olmak veya daha önceden bu sorunu yaşamış olmak
  • Vücudun herhangi bir organında damar tıkanıklığı sorunu yaşamakta olmak veya daha önceden bu sorunu yaşamış olmak
  • Kalp krizi geçirmiş olmak
  • 35 yaşın üzerinde olup sigara kullanmakta olmak
  • Karaciğer hastalığı olmak
  • İlaç içinde bulunan maddelere karşı allerjisi olmak.
  • Kan kolesterollerinin yüksek olması
  • Kontrolsüz tansiyon hastası olmak

  Sara ( epilepsi ) hastalığı olan kadınlarda ilaç kullanımı


  Sara hastalığı kendi başına hap kullanımı açısından bir sakınca teşkil etmez. Bazı sara ilaçlarının doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltması söz konusu olabileceğinden kullanılan ilaçların doktora bildirilmesi önemlidir.

  Ameliyat olacak olan kadınlarda kullanım nasıl olmalı?


  Hap kullanmakta olan ve herhangi bir nedenle ameliyat planlanan kadınlara önceleri doğum kontrol haplarını ameliyattan 1 ay önce bırakması önerilmektedir. Ameliyat sonrasında uzun süre hareketsiz kalması beklenen hastalara hap kullanımına ara vermeleri önerilmektedir.

   

  Safra kesesi taşınız varsa dikkat!


  Bilinen bir safra kesesi taşı kendi başına hap kullanımı açısından bir sakınca teşkil etmemekle beraber hapların hastalığı ağırlaştırabileceği göz önünde bulundurulmalı ve doktorun bu konudaki önerisine uyulmalıdır.

   

  Düşük ve kürtaj sonrası kullanım olabilir mi?


  Doğum kontrol hapları düşük ve kürtajdan hemen sonra başlanabilir.

   

  Lohusalıkta doğum kontrol hapı kullanılabilir mi?


  HAYIR. Çünkü bu haplar anne sütünün miktar ve kalitesini azaltmaktadır.

   

  Kaçak gebelik olursa ne yapılmalıdır?


  Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılması durumunda gebelik oluşması çok düşük bir olasılıktır. Ancak ilaç alımının unutulması, ilacın son kullanma tarihinin geçmiş olması veya bilinmeyen bazı nedenlerle gebelik oluşabilir.

  Gebelik oluştuktan sonra anne adayı doğum yapmaya karar verirse bebeğin gelişimi dikkatlice izlenir.

  Doğum kontrol hapı kullanılması esnasında oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde ciddi doğumsal kusurların ortaya çıkma olasılığı ilacı kullanmamış olanlara göre çok yüksek değildir.


  KORUNMA YÖNTEMLERİ ANA SAYFAYA GİT…


  facebook değerlendirme düğmesi
  Yorum Yaz →