Doç. Dr. Oktay KAYMAK

Perinatoloji ( Riskli Gebelik ) Uzmanı

RİSKLİ GEBELİKLER

Tanı ve Tedavisi

DÖRT BOYUTLU ULTRASON

Bebeğinizi Yüzünü Görün...

GEBELİK TAKİBİ

Sağlıklı anne ve gülen bebekler için...

GEBELİK KAYBI NEDEN OLUR?

Neden olur? Önlenebilir mi?

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ

Tanı ve Tedavisi

İKİZ GEBELİKLER

Riskli Gebelikler...

Dördüncü doğumu sezaryen ile yapacak olan hastalar

Sezaryen ile doğum sayısı konusunda bilimsel olarak bir sınır yoktur.

Ancak genelde 3. Sezaryen ameliyatında hastanın tüpleri bağlanarak bir daha gebe kalmasının önüne geçilir. Ancak bir grup aile, belirli nedenlerle bu işleme karşı çıkar ve tüplerini bağlatmazlar.

Tabi ki bu durumda bilerek veya bilmeyerek de olsa olası gebelik riski vardır.

Sonuçta 4. Sezaryeni olacak hastaların gebelikleri yüksek riskli gebelik sınıfına girer ve bu hastalarda genelde bebeğin eşi rahim ağzının üstüne yerleşerek(plasenta previa) kanama riskine sahip durum gelişmesine neden olur.

Yine ek olarak 4. Sezaryen ameliyatı olan anne adaylarında bebeğin eşinin rahim kas dokusunun içerisine girmesi denen(plasenta acreata gibi) kötü durum eşlik edebilir.

Bu durumun varlığı sezaryen ameliyatını anne hayatı için çok yüksek riskli sınıfa sokacaktır.

Yukarıda anlatılan durumlar anlaşılmadan sezaryen ameliyatına başlanır ve gerekli kan hazırlığı yapılmaz ise ameliyatta hasta çok kötü bir pozisyona girebilir. Hatta hayatını bile kaybedebilir.

Bu nedenlerle zaten 4. Sezaryen önerilmez, ancak gebe kalınmış ve istenen bebek ise, bu ameliyatın yapacak olan ekibi ve ameliyatınızın yapılacağı hastaneyi iyi seçmenizi öneririz. Çünkü hem kanama riskiniz çok yüksek hem de rahim alma olasılığı çok fazladır.

Bu tür hastaların gebelikleri, diğer sezaryenler gibi ileri haftalara götürülmeden yani bebek akciğeri gelişimi tamamladıktan sonra yapılmalıdır.

Bu tür sezaryen ameliyatları sonrası eğer her şey yolunda gider ise diğer ameliyatlardan farklı bir durum beklenmez. Ancak kanama olması ve acil rahim alınması gibi kötü durumlar her an gelişebilir. ,

Ağrıların başlaması veya suyunuzun gelmesini beklenmesine gerek yoktur.

Annelerde doğum korkusu daha azdır.

Sezaryende bir önceki ameliyattan kalan yapışıklık olma riski fazladır. Bu yapışıklıklar ve doğuma etkilerini gebeliğinizi takip eden uzman hekim ile görüşmenizi öneririm.

Sezaryen sonrası gazınız daha erken dönemde çıkacaktır.

Sezaryen sonrası ağrı, size yapılan işleme ve tercih edilen anestezi tipine göre değişmektedir.

Bu aşamadan sonra ilk doğumlara göre daha büyük olan rahim yapısının kasılması çok daha fazla karın ağrısına neden olacaktır.

Anne sütünüz daha erken gelecek.

Göğüsler çok daha hızlı hazırlanacak ve göğüs ucu çatlağı daha az olacaktır.

Anne depresyonu ve bebek hüznü denen umutsuzluk çok daha az oranda görülecektir.

Bebeğin iyi beslenmesi, bebekte olası sarılık hastalığının daha az gelişmesine neden olacaktır.

Riskli Gebelik Uzmanı

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ayrıntılı Ultrason

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ameliyatlar