• 25 NIS 16
  • 0
  Endometriozis nasıl bir hastalık?

  Endometriozis nasıl bir hastalık?

  Tanım olarak rahmin iç tabakası olan ve bebeğin yerleştiği yatak olarak bilinen endometrium adı verilen tabakanın, rahmin dışında bulunmasıdır.

  Tanısı ultrason veya muayene veya smear testi ile konulamaz. Ameliyatta bu dokulardan alınan parçanın patolojik incelemesi ile kesinleşir.

   

  Endometriozis ne sıklıkla görülür?


  Tüm bayanların yaklaşık %3-10’unda görülür. Ancak çocuk sahibi olamayan kadınların %30-40’ında görülür. Genelde 30-40’lı yaşların hastalığıdır.

   

  Neden endometriozis olur?


  Endometriozisin gelişim nedeni maalesef halen bilinmemektedir. Ancak bazı durumlar öne sürülmekte ve suçlanmaktadır. Erken yaşta bebek sahibi olmayan, yani evlenmeyen veya geç evlenen bayanlarda daha sık görülür.

   

  Endometriozis nerelerde görülür?


  Bu hastalık yumurtalıklar, tüpler, rahmin dış yüzünde, barsaklarda, rahimin arka tarafında bulunabilir. Bunun dışında vücutta çok farklı yerlerde de endometriozis görülebilir.

  Örneğin akciğerler, gözde, sezaryan ameliyat iz yerinde veya idrar torbası gibi ilginç yerlerde bulunabilir.

   

  Endometriozis riskini azaltan faktörler nelerdir?


  Endometriozis riskini azaltanlar faktörler aşağıda sıralanmıştır;

  • Multipartite ( 1 den fazla doğum yapmak)
  • Emzirmek
  • Sigara
  • Egzersiz

  Endometriozis kendisini nasıl gösterir?


  Bu hastalık adette görülen ağrının artması ve cinsel beraberli sırasında ağrı olması ve geçmeyen kasık ağrıları şeklinde kendisini gösterir.

  Bir diğer kendini gösterme şekli ise bebek sahibi olmada zorluk çekmektir.

   

  Endometriozis ve Kısırlık


  Endometriozis kısırlığa nasıl yol açar? ( Kısırlık – infertilite ve  Endometriozis )

  Endometriozis tüpleri, yumurtalıklar ve bağırsakların birbirine yapışmasına neden olarak normal duruşlarını ve fonksiyonlarını bozar. Bu durum yumurtanın tüplerden geçmesini zorlaştırır. Ancak dikkat edelim endometriozis tüpleri tam olarak tıkamaz. Bu nedenle rahim filmi ile endometirozis olup olmadığınız anlaşılamaz.

   

  Endometrioma, Çikolata Kisti, yumurtalık kisti

  Çikolata kisti nedir? Endometrioma ( Çikolata Kisti)


  Endometriozisi olan bayanlarda yumurtalıklarında bazen çok büyük boyutlara ulaşabilen ve içerisinde çikolataya benzer yapıda kan içeren kistlerdir. Çikolata kist endometirozisi olan bayanların %40’ında oluşabilmektedir.

   

  Endometrioma veya Çikolata kisti nasıl tanınır?


  Aslında tecrübeli bir göz ultrasonda görür görmez tanıyı koyabilir. Ancak bu kistin görüntüsü kanamalı yumurtalık kistleri, iyi huylu teratomlar ile çok sık karışabilmektedir. Bu nedenle esas tanısı laparoskopidir.

   

  Endometrioma veya Çikolata kisti ne yapar?


  Bu kistin neden olduğu bir çok tehlike vardır. Onları sıralayacak olursak;

   

  Yumurtlamayı bozar

  Yumurtalığı ortadan kaldırır

  Yumurtalığı yırtabilir

   

   

  Endometrioma ( Çikolata Kisti) kisti takip edilebilir mi?


  2-3 cm altındaki kistler takip edilebilirler. Bu sırada verilen hormonal tedavinin kisti geriletmeye bir faydası yoktur.

  Kistin tek bir tedavisi vardır. Oda laparoskopik olarak tüm duvarlarının çıkartılmasıdır. Eğer bu çıkarım tam yapılamaz ise ameliyat sonrası 3-6 ay içerisinde kist tekrar ortaya çıkabilecektir. Yani çikolata kistleri tekrar eder.

   

  Endometrioma ( Çikolata Kisti) takibi nasıl olmalı?


  Küçük kistlerin takibi yapılabilir. Ultrasonografiyi hep aynı insan yapmalıdır. Bunun sayesinde kistin boyutunda herhangi bir değişim olup olmadığı tespit edilebilecektir. Ek olarak CA 125 takibi de yapılabilir.

   

  Endometriozis ve İlaç Tedavisi

  Endometriozisin tedavisi nedir? Tedavisi Var mıdır?


  Endometriozis – Hormonal tedaviler


  Hormonal tedavilerde değişik ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların hepsi bayanın yumurtalıklarını çalışmasını durdurmayı kendisine hedef seçmiştir.

  Bu nedenle bayan genellikle menopoza girme şikayetleri ile doktora başvurur. Hormonal tedavi genellikle 3-6 ay sürer. Bu ilaçların yardımı ile hastada gebelik veya menopoz benzeri bir hormonal tablo oluşturularak menstrual kanama önlenir.

  Böylelikle hasta menstrual kanama dönemini yaşamaz ve endometrioz odakları sessiz kalarak iyileşir.

   

  Hormonal tedavinin yan etkileri nelerdir?


  Bu hormonların bir kısmı hastada östrojen azalmasına bağlı ateş basması, vajinal kuruluk ve kemik erimesine yol açabilir.

   

  Endometriozis – Cerrahi tedavi-kapalı ameliyatlar


  uıoııuouo

  Endometriozis – Cerrahi tedaviler


  Laparoskopi esnasında tespit edilen odaklar cerrahi olarak tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi sonrasında bir süre hormonal tedavi de uygulanabilir. Çocuk sahibi olmayan kadınlarda cerrahi sırasında mümkün olduğunca çok sayıda odak çıkarılır ve yapışıklıklar giderilir.

  Bu işlemin laparoskopik olarak yapılması uygundur.

  Endometriozis odakları elektrokoter ya da lazer ile yakılır.

  Çikolata kisti var ise kistinizin kapsülü tamamen çıkartılmalıdır. Eğer bu çıkarım tam olarak yapılamaz ise hastalık kısa zamanda tekrar edecektir.

  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler endometriozis tedavisinden fayda görebilirler.

  Eğer hastanın istediği kadar çocuğu varsa ve çok şiddetli ağrıdan yakınıyorsa rahim ve yumurtalıklar çıkartılır.

  Endometriozis tedavisinde çeşitli hormon ilaçları kullanılabilir.

   

  Endometriozis Tekrarlar mı?


  Hastaların %30 ila 40’ında endometriozis tekrarlar. Bu hastaların bir kısmının cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.  Cerrahisi laparoskopi konusunda tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır.

   

  Gebelik ve Endometriozis

  Gebelik endometriozise iyi gelir mi?


  Evet gebelikte endometriotik odaklar geriler ve hastalığın hiçbir şikayeti kalmaz. Özelliklede doğum sonrası emzirme uzun tutulursa hastalık iyice silinir. Ancak daha sonrasında tekrarlayabilir. Gebelik sayısı arttıkça endometriozis gelişim riski azalmaktadır.

   

  Endometriozis yumurtalık kanseri yapar mı?


  Bu hastalık yumurtalık kanser riskini artırır. Bu nedenle yakın takip yapılmalıdır. Tabi bu durum her hasta da olmamakta. Belirli genetik alt yapının olması gerekir. Bunun dışında SLE ile ve maling melanom ile de ilişkili olduğu bildirilmiştir.  İyi huylu hastalıkla ANA SAYFASINA GİT

  KOZA KLİNİK ANA SAYFAYA GİT

  adres ve iletişim ana sayfaya git

  Doc.dr. oktay kaymak hakkında bilgi al


  Yorum Yaz →