• 20 NIS 16
  • 0

  Gebelik ve Radyasyon

  Gebeliğin başlaması ile birlikte dış ortamdan gelecek çeşitli tehlikeler hakkında anne adayları çok dikkatli olmalıdır. Röntgen incelemesi, bunlar içerisinde en sık karşılaşılan ve en önemli olandır.

  Her Röntgen filmi bebeğe zarar verir mi?


  Normalde gebelik varken zorda kalmadıkça bu türden bir teste girmemek gerekir. Ancak eğer tıbbi zorunluluk doğarsa gebelikte röntgen belirli kurallara uyarak çekilebilir. Şimdi bazı örneklere bakalım.

  Gebelikte KÜÇÜK dış röntgeni çekilebilir mi?


  Bu işlemin bebeğinize zarar verme ihtimali yoktur. Sadece çeken teknisyenin sizin gebe olduğunuzu bilmesi yeterlidir.

  Gebelikte tomografi çekilebilir mi?


  Tomografik inceleme sırasında verilen radyasyon dozu bazen tehlikeli sınırı aşabilmektedir. Bu nedenle özellikle rahimin de içine girdiği alanın tomografisi çekilirken mutlaka radyologlarla görüşülmeli ve gebe olduğunuzu söylemelisiniz.

  Burada önemli olan;

  • Yapılacak işlemin hayati tehlikesi olan bir durumu tanımak için gerekli olması
  • Başka bir yöntem ile gerekli bilgi sağlanamayan vakalar olması

  Yine de bu durumda bir uzman hekim görüşü her zaman alınmalıdır.

  Radyasyon ne zaman tehlikelidir?


  Yumurtlama olması ve meydana gelen gebeliğin anne rahmine yerleşmesi arasındaki dönemde ciddi dozlarda radyasyona maruz kalınırsa bir kural işler.

  Ya hep ya hiç, yani bu durumda bebeğinizi ya kaybedersiniz, ya da bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder.


  Bu dönem sonrasında ciddi dozda radyasyona maruz kalınırsa bebekte kalıcı hasar olmakta ancak kalp atışı devam etmekte ve sonuçta ilaçtan etkilenmiş bir bebek doğmaktadır.

  Görüldüğü gibi radyasyona maruz kalındığında radyasyon dozu, maruz kalınan hafta ve maruz kalma şekli son derece önemlidir. Böyle bir duruma maruz kaldı iseniz lütfen doktorunuza başvurun veya bize mesaj atın gerekli bilgilendirme en kısa zamanda yapılacaktır.

  Yorum Yaz →