• 20 NIS 16
  • 0
  Gebelikte Yolculuk

  Gebelikte Yolculuk

  Gebelikte uçak yolculuğu yapılabilir mi?


  Problemsiz bir uçak yolculuğunun gebelik üzerine kanıtlamış bir etkinliği yoktur.

  Ancak ciddi sarsıntılar veya hava boşluğuna düşülmesi durumunda anne adaylarının tansiyonları düşüklük olmakta ve anne ve bebek bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir.

  Ancak bu türden ciddi sarsıntılar sıkça olmamaktadır.

  Kıtalar arası bir uçak yolculuğu yapılacaksa ayaklara varis çorapları giyilmeli ve 4 saatte bir uçak içerisinde kalkıp lavaboya gidilip gelinmeli, yani hareket edilmelidir.

   

  Uçak yolculuğunda şu an için THY in isteği aşağıdaki gibidir;


  7 ay altı gebeliklerde yolcunun sözlü beyanı yeterli iken 7 ayın üstündeki gebeliklerde ilgili doktordan son 7 gün içerisinde alınmış olan uçak ile seyahatinde bir engel yoktur, seyahat edebilir raporu istenmektedir. Ancak gebeliğin tekil veya çoğul olmasına göre hafta sınırları değişir. Bu konuda THY firmasının istediği rapor ve sınırlamalar hakkında bilgi alabilmek için aşağıdaki linki tıklayınız:

  THY UÇUŞ KURALLARI

  Gebelikte Otobüs Yolculuğu


  Gebeliğinde kanaması olan ve düşük tehtidi geçiren anne adaylarının özellikle uzun süreli ve sallantılı bir yolcuğa çıkması risklidir. Bu konudaki kararı doktorunuz vermelidir.

  Bunun dışında uzun süreli otobüs veya tren yolculuklarında verilen molalarda mutlaka koltuktan kalkıp dolaşılması gerekmektedir.

  Bunun nedeni uzun süre hareketsiz kalmak ileri haftalardaki gebeliklerde hipotansiyon ve bacaklarda kanın pıhtılaşmasına neden olabilmesidir.

   

  Gebelikte Araba sürmek


  Günümüzde daha da artan oranda bayanlar araba kullanmaktadır. Gebelikte bu durum gerekli önem ve dikkat gösterildiği takdirde bir sakınca oluşturmaz.

  Sadece gebeliğin ilerleyen haftalarında annenin hareket kabiliyeti azalmakta ve hızlı hareket etme yeteneği ortadan kalkmaktadır.

  Araba ile yapılan yolculuklarda önemli olan rahat bir yolculuk geçirmektir. Rahat bir yolculuğun başında, emniyet kemerinin kullanımı gelmektedir. Ancak ileri gebelik haftalarında emniyet kemeri takılsa bile yine de araba sürülmesini ÖNERMEMEKTEYİM. Olası bir kazaya karışma durumunda bebek çok kötü etkilenebilir.

   

  Gebelik ve gemi yolculukları


  Otobüs veya tren yolculukları gibi gemi ile yolculuklarda aynı risklere sahiptir. Ek olarak geminin sürekli sallanması bulantı kusmayı artırabilecektir.

  Bunun dışında yine uzun süreli oturmamak ve arada yürüyüş yapmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

  Bu türden uzun süreli yolculuklarda yemek ve içecekte sıkıntılar yaşanabilmekte ve ishal vakaları meydana gelebilecektir. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.

  Yorum Yaz →