• 15 NIS 16
  • 0

  Gebeliğin ilk üç ayında bebek gelişimi

  Genel olarak gebeliğin ilk üç ayı hem anne hem de bebek için önemli bir süreçtir. Bu üç ay, düşük ayı olarak bilinir. Bu nedenle riskli aylardır.

  Ancak bebek için çok daha önemli safhalar vardır.

  Gebelik meydana geldikten sonra anne rahmine yerleşir ve burada hızla büyümeye başlar.

  Bu büyüme sırasında ilk 8 hafta yani ilk 2 ay çok daha önemlidir.

  Bu dönemde organlarının ana hatları çizilmektedir. Yani ilk 8 hafta organlar hatları ile belirmeye başlar.


  İlk üç ayın önemi nedir?


  Bebeğinizin organlarının ana hatları bu dönemin sonunda gelişimini tamamlıyor.

  Bu nedenle bu haftalarda eğer zararlı bir ilaç veya diğer bir etkene maruz kalır ise bebeğiniz olumsuz etkilenebilecektir.

  Yukarıda belirttiğim konu nedeni ile ilk üç ay boyunca anne adaylarının yemeklerine, sosyal faaliyetlerine yani yaşam tarzlarına çok dikkat etmeleri gereklidir.


  İlk Üç ayda bebeğin hangi organları gelişir?


   İlk üç ay boyunca bebeğin tüm iç organları ve ekstremiteleri (el-kol ve bacaklar) gelişir. Ancak başta beyin olmak üzere bundan sonraki haftalarda da gelişmeye devam edecektir.


  Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulabilir?


  Bebeğinizin ilk kalp atışlarını duyma haftanız yapılan ultrasonografi tetkik biçimine göre değişmektedir.

  Eğer vajinal(alttan) ultrason yapılırsa 5. haftada, karından (abdominal) usg yapılırsa normalde 6. gebelik haftasında ilk kalp atışlarını duymanız gerekir.

  Bazen bu haftada olunmasına rağmen kalp atışları duyulamaz. Bu durumun en sık nedeni anne adayının son adet tarihini yanlış bilmesidir.

  Bazen de geç yumurtlama veya döllenme olur ve gebelik beklenenden küçük hafta çıkar. Bu durumda takip önemlidir. Hemen karar verilmemelidir.


  Anne adayları bebeğin kalp atışlarını duyabilir mi?


  Maalesef hayır. Ancak bazen karın kaslarındaki kısa kasılmalar, barsak hareketleri veya annenin kendi kalp atışı, anne adayları tarafından bebeğin hareketleri olarak algılanmaktadır.


  Bebeğinizin hareketlerinizi ne zaman hissedersiniz?


  Normal sağlıklı gebeliklerde 16-20. gebelik haftasında bebeğin hareketleri hissedilebilir. Bazen bu haftalar 2 hafta daha erken 2 hafta ise daha geç olabilmektedir.


  Bebeğiniz sizi duyar mı?


  Maalesef hayır. Bu dönemde bebeğinizi sizi duyamaz. Ancak duygusal ilişki daha ilk günden itibaren vardır ve anne ile bebek arasında ilişki kurulmuştur.


  Cinsiyeti belirlenebilir mi?


  Maalesef hayır. Bebeğinizin cinsiyeti gelişimi bu haftalarda başlar ancak bitimi 13- 14. gebelik haftasında olmaktadır.

  Bu hafta öncesi cinsiyet belirlenmesi sadece tahminden öteye gidemez.


  Bebeğiniz ilk hareketini 9. Haftada yapacak


  Bebek gelişimi sırasında çok önemli bir bulgu olan bebeğin hareket ettiğinin ultrasonda görülme haftası 9. Gebelik haftasıdır.

  Bu haftada ilk hareket görülür. Bu hareketi görmek, bebeğin sinir sisteminin kabaca normal bir gelişim gösterdiğinin kanıtıdır.


  Bebeğiniz ilk idrarını yapacak


  İlk üç ayın sonunda bebeklerin böbrekleri çalışmaya başlar ve bebekler idrarlarını yaparlar.

  Ancak bu idrar bilinen anlamda bir idrar değildir. Yani atılım ürünü içermez ve bebeğe zarar vermez.

  İleri haftalarda da bu idrarı yutarak hem akciğerini hem de midesini geliştirecektir.


  İstanbulda (anadolu ve avrupa yakası), kadın doğum uzmanı ( jinekolog ) ve riskli gebelik uzmanlarımız ( perinatolog, perinatoloji )  özel hastanede özel muayene yaparak hastalarına hizmet vermektedir.

  İstanbulda, kadın hastalıklarında yapılan tüm ameliyatlar (laparoskopi, histeroskopi ve diğerleri … ) gebelik ve riskli gebelik takibi ile özel ağrısız doğum ve sezeryan ( sezaryen ) operasyonunu gerçekleştiren ekip olarak çalışmaktadır. Mega kent istanbulda, sağlığınız için, size en uygun sağlık hizmetini, başarılı bir şekilde sunmayı amaç edinen uzman doktorlardan oluşan ekibimiz ile hizmetinizdeyiz.


  Altunizade acıbadem hastanesi iletişim ve adres


  Kadrosunda profesör ve doçent doktorları barındıran riskli gebelik uzmanı olan ekibimiz ile istanbulda özel sağlık sigortası anlaşması olan hastalara hizmet vermektedir.

  Yakınlık nedeni ile istanbulda altunizade, acıbadem, kadıköy, üsküdar, çengelköy, bostancı, ataşehir, çekmeköy, kısıklı, çamlıca ve çevresine hizmet veren başarılı kadromuz ile 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz…


  OKUNAN DİĞER BAŞLIKLAR


  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

  Gebeliğin ilk üç ayı neler olacak?

  Gebeliğin ilk üç ayında neler olacak? Hangi durumlar anormal? Hangi durumlar normal? Ne zaman doktorunuzu aramalısınız? Tüm bu konular hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğinizi sayfaya hoş geldiniz…

  Gebeliğin ikinci üç ayının hastalıkları?

  Gebeliğin ikinci üç (4-5-6 ayları) ayında neler olacak? Hangi durumlar anormal? Hangi durumlar normal? Ne zaman doktorunuzu aramalısınız? Tüm bu konular hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğinizi sayfaya hoş geldiniz…

  Gebeliğin sonuna geldiniz, DOĞUM NASIL OLACAK?

  Gebeliğin SON üç ayında neler olacak? Hangi durumlar anormal? Hangi durumlar normal? Ne zaman doktorunuzu aramalısınız? Doğum şekliniz hangisi olacak, normal doğum mu? Sezaryen mi? Tüm bu konular hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğinizi sayfaya hoş geldiniz…

  Yüksek riskli gebelikler...

  Yüksek riskli gebelikler

  Yüksek riskli gebelik geçiren anne adayları hakkında tüm konu başlıkları bu sayfada. Tüm bu konular hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğinizi sayfaya hoş geldiniz…

  Gebelikte yapılan TÜM TESTLER

  Gebelik süresince yapılacak olan TÜM TESTLER hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz sayfaya hoş geldiniz…

  Doç. Dr. Oktay KAYMAK hakkında bilgi alın..

  Doç. Dr. Oktay KAYMAK

  Doç. Dr. Oktay KAYMAK hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kendisine ulaşmak için bu sayfayı ziyaret ediniz…

  İLETİŞİM VE ADRES

  İletişin ve Adres bilgileri için tıklayınız…

  Yorum Yaz →