Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün2074
mod_vvisit_counterDün2033
mod_vvisit_counterBu Hafta11112
mod_vvisit_counterSon Hafta16781
mod_vvisit_counterBu Ay11112
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3575276

Bebek Gelişim Basamakları
Yazar Oktay Kaymak   

Bebek Gelişimi

 

Hamilelik döneminde annede görülen değişikliklere ek olarak esas gelişim bebek gelişimde meydana gelmektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi olağanüstü aşamalar içermektedir.

 

Anne karnındaki bebeğin haftalara göre isimleri;

 

Embriyo dönemi: Gebeliğin meydana gelmesi ile 8. gebelik haftası arasındaki dönem. Bu dönemin önemi bebeğin tüm organlarının ana hatlarının çizilmesidir. Bu dönemde gelebilecek biz zararlı etken varlığında bebeğin hayati organları etkilenebilecek ve gebelik kaybı veya sakat bebek doğmasına neden olabilecektir.

 

Fetal Dönem: 8. gebelik haftasından sonraki dönemde bebeğe verilen isimdir. Bebek bu dönemde de bazı anormalliklere açıktır. Özellikle beyin doğum oluncaya kadar bu etkilere açıktır.

 

Bebeğin hafta hafta gelişimi ve Annede görülen değişimler

 
 

Bebeğiniz nasıl meydana geliyor?

İnsanoğlunun çoğalmasında alta yatan muhteşem mekanizma  yüzyıllardan beri sessiz sakin bir şekilde çalışıyor. Son yüzyılda bu mekanizmanın büyük bir kısmı anlaşılabildi. Ancak halen karanlıkta olan ve açıklanamayan noktalar bulunmaktadır.

 

Gebeliğin meydana gelebilmesi için anne ve baba adaylarının genetik materyallerinin yani önceki anne babalarından aldıkları bilgiyi sonraki nesillere aktaracak bilgiyi içeren hücrelere ihtiyaç vardır.

 

Bunlar aşağıda anlatılmıştır;

Dişi yumurta hücresi (oogonia):

Anne yumurtalıklarında özel bir mekanizma ile paketlenmiş yüzlerce yumurta bulunmaktadır. Normal adet gören bayanlarda her ay 4 veya 5 yumurta büyümeye başlar ve bunlardan sadece bir tanesi çatlama imkanı bulur. Diğerleri gerileyerek ortadan kalkar. Yani adet gören her bayanın gebelik riski vardır.

 

Dişi yumurtası oluşacak bebek için gerekli olan 46 kromozomun 23’ünü taşımaktadır. Bu 23 kromozomunda 22 tanesi vücudu, bir tanesi de cinsiyeti belirleyici özellikleri taşır.

Erkek yumurta hücresi (sperm)

Baba yumurtalıklarında özel bir mekanizma ile çoğalan milyonlarca sperm bulunmaktadır. Bu spermler sadece boşalma olduğu durumda dışarı çıkabilmektedirler.

 

Erkek yumurtası oluşacak bebek için gerekli olan 46 kromozomun 23’ünü taşımaktadır. Bu 23 kromozomunda 22 tanesi vücudu, bir tanesi de cinsiyeti belirleyici özellikleri taşır.

Yumurtlamak ne demektir?

Bayanlarda kullanılan yumurtlama kelimesi burada bildik anlam dışında kullanılmaktadır. Burada bayanın yumurtalıklarından bir tanesinde büyüyen 4 veya 5 yumurtadan bir tanesi ileri çıkarak diğerlerini geriletir ve yüzeyinde çatlak meydana gelerek yumurtalıkların dışına atılır. Bu atılma veya çatlama işlemi 28 günde bir adet gören bayanların yaklaşık olarak 14. gününe rast gelmektedir.

 

Sperm ve yumurta nerede karşılaşır?

Normalde dişi ve erkek yumurtası bayan rahminin bir parçası olan tüpler içerisinde karşılaşırlar. Ancak bu karşılaşma çok dil değildir ve tek bir bayan yumurtasına karşılık milyonlarca erkek spermi vardır.

 

İnanılmaz yarışı kim kazanır?

Bayan genital yoluna bırakılan milyonlarca sperm kendi büyüklerine göre akıl almaz bir hızla harekete geçerek yumurtaya doğru ilerlerler. Bu ilerleme esnasında başlarının arkalarında bulunana kuyruklarını sallayarak hız kazanırlar. Tabi en hızlı hareket eden en sağlıklı olandır ve böylece yumurtaya ulaşma şansı daha fazladır.

 

Sadece hızlı olmak yetmiyor?

Milyonlarca Sperm içerisinden sadece bir tanesi dişi yumurtasının içerisine girebilme (dölleme) şansına sahip olacaktır. Burada spermin hareketliliği, normal şekilde olması ve yumurtanın dışarısındaki tabakaları geçebilecek özellikleri taşıması gerekmektedir.

 

Dölleme (fertilizasyon)

Sperm ve yumurtanın karşılaşma yeri olan tüplerde meydana gelen döllemenin mekanizması halen net olarak çözülebilmiş değildir. Ancak bilinen bir şey varsa o da bu birleşme sayesinde insan hücresinin özelliği olan 46 kromozom sayısına ulaşılabilmesidir.

 

Muhteşem hücre zigot nedir?

Zigot (yani bebeğiniz) oluştuktan sonra inanılmaz bir enerji ve hızla bölünmeye başlar. Bu bölünmeler sonucunda hücre sayısı artmaya başlar ve sonrasında meyan gelecek bebeğinizin yapı taşlarını oluşturur.

 

Bebeğiniz  ne zaman anne rahmine yerleşir?

Zigot denilen hücrenin çoğalmaya başlaması ile oluşan hücre toplulukları yumurtlamanın yaklaşık 6. gününde anne rahmine ulaşır ve burada kendisine uygun bir yer arar.

 

Anne rahmine yerleşmenin olduğu anlaşılabilir mi?

Bazen evet. Anne rahmine yerleşme veya diğer adıyla implantasyon işlemi yaklaşık 24 saat sürer ve anne adaylarında herhangi bir nedenle açıklanamayan bir ağrıya neden olur. Bu ağrı çok tipiktir.

 

Etrafınızdaki diğer annelere sorduğunuzda göreceksiniz ki hemen hepsinde gebeliğin oldu ayda bir karın ağrısı şikayeti olmuştur.

 

Bazen de yerleşme döneminde bir iki damla şeklinde kanama olabilir. Bu durum anne adaylarını endişelendirir. Ancak herhangi bir anlamı yoktur.

Hamileliğiniz ilk üç ayı neler oluyor?

 

Gebelik meydana geldikten sonra anne rahmine yerleşiyor ve burada hızla büyümeye başlıyor. Bu büyüme sırasında ilk 8 hafta yani ilk 2 ay çok daha önemlidir. Bu dönemde organlarının ana hatları çizilmektedir.

İlk üç ayın önemi nedir?

İlk üç ay bebeğiniz gelişimi açısında en önemli üç aydır. Çünkü bebeğinizin organlarının ana hatları bu dönemin sonunda gelişimini tamamlıyor. Bu nedenle bu haftalarda eğer zararlı bir ilaç veya diğer bir etkene maruz kalır ise bebeğiniz olumsuz etkilenebilecektir.

 

Yukarıda belirttiğim konu nedeni ile ilk üç ay boyunca anne adaylarının yemeklerine, sosyal faaliyetlerine yani yaşam tarzlarına çok dikkat etmeleri gereklidir.

İlk Üç ayda bebeğin hangi organları gelişir?

İlk üç ay boyunca bebeğin tüm iç organları ve ekstremiteleri (el-kol ve bacaklar) gelişir. Ancak başta beyin olmak üzere bundan sonraki haftalarda da gelişmeye devam edecektir.

Kalp atışları ne zaman duyulabilir?

Bebeğinizin ilk kalp atışlarını duyma haftanız yapılan ultrasonografi tetkik biçimine göre değişmektedir. Eğer vajinal ultrason yapılırsa 5. haftada, karından (abdominal) usg yapılırsa normalde 6. gebelik haftasında ilk kalp atışlarını duymanız gerekir.

 

Bazen bu haftada olunmasına rağmen kalp atışları duyulamaz. Bu durumun en sık nedeni anne adayının son adet tarihini yanlış bilmesidir.

 

Bazen de geç yumurtlama veya döllenme olur ve gebelik beklenenden küçük hafta çıkar. Bu durumda takip önemlidir. Hemen karar verilmemelidir.

Anne adayları bebeğin kalp atışlarını duyabilir mi?

Maalesef hayır. Ancak bazen karın kaslarındaki kısa kasılmalar anne adayları tarafından bebeğin hareketleri olarak algılanmaktadır.

 

Ek olarak karın bölgesinde kan akımının artmasına bağlı atışlarda hissedilebilir. Bu da yanlışlıkla bebeğin kalp atışları olarak değerlendirilir.

Bebeğinizin hareketlerinizi ne zaman hissedersiniz?

Normal sağlıklı gebeliklerde 16-20. gebelik haftasında bebeğin hareketleri hissedilebilir. Bazen bu haftalar 2 hafta daha erken 2 hafta ise daha geç olabilmektedir.

Bebeğiniz sizi duyar mı?

Maalesef hayır. Bu dönemde bebeğinizi sizi duyamaz. Ancak duygusal ilişki daha ilk günden itibaren vardır ve anne ile bebek arasında ilişki kurulmuştur.

Cinsiyeti belirlenebilir mi?

Maalesef hayır. Bebeğinizin cinsiyeti gelişimi bu haftalarda başlar ancak bitimi 14. gebelik haftasında olmaktadır. Bu  hafta öncesi cinsiyet belirlenmesi sadece tahminden öteye gidemez. 

Gebeliğin ikinci üç ayı neler olur?

12. gebelik haftasından sonra anne rahmi artık karından hissedilebilecek boyuta gelmiştir.

Bu nedenle bu haftalardan sonra anne adayları daha sık idrara çıkabilirler ve karınları daha belirgin olabilir.

 

Bebeğiniz idrarını yapmaya başladı!!!

 

İlk üç ay sonrasında bebeğin böbrekleri gelişir ve bu haftalardan sonra bebeğiniz içerisinde yaşadığı suyu da kendi üretmeye başlamıştır.

Bu nedenle bu haftalardan sonra böbrek anormalliği olan bebeklerin suları giderek azalır.

Suyu azalan bebeklerde ise akciğer gelişimi bozulmaktadır. Bu durumda da anne karnında bebek kaybı veya doğum sonrası solunum yetmezliği riski çok artmıştır.

 

Cinsiyeti kesinleşti!!!

 

Bebeğinizin cinsiyeti gebeliğinizin 14. haftasından sonra kesinleşmiştir. Ancak görülebilmesi acısından en güvenilir hafta 16. gebelik haftasıdır.

 

Cinsiyet yanlış görülebilir mi?

Çok erken haftalarda cinsiyet bakıldığında bazen yanlış yorumlanabilir. Ancak bunun dışında net görülür ise değişmesi imkansızdır.


 

Bazen özellikle ters gelen bebeklerde cinsiyeti görmek imkansız olabilmektedir. Bazende bebekler ayaklarını açmazlar, bu durumda 1-2 saat sonra veya 1 hafta sonra tekrar ultrasonografik inceleme yapmak en mantıklı işlem olacaktır.

 

Hareketler hissedilmeye başladı!!!

 

İkinci üç ayın ortalarına doğru, yaklaşık 20. gebelik haftasında bebeğinizin hareketlerini ilk olarak hissetmeye başlarsınız.

 

Bu ilk hareketten sonra artık ruhsal ilişkiye ek olarak fiziksel bağlantıda kurulmuştur ve bu ilişki doğum meydana gelene dek devam edecektir.


Sizi duymaya başladı!!!

 

Bebeğiniz yaklaşık 24 ila 26. gebelik haftalarında sizi duyabilmektedir. Ancak bebeğinizin duyduğu şeyler su altında duyulan seslere benzemektedir.

 

Bu nedenle bebeğinizin dinlenmesi için ona müzik dinletmeye çalışmayınız. Burada önemli olan annenin gebeliği boyunca rahat ve mutlu olmasıdır.

 

Stresli bir hayat ve mutsuz bir anne bebeği olumsuz etkilemektedir.

 

 

Bebeğinizin kilosu hangi haftada ne kadar olmalı?

 

Aşağıda sizlere verdiğin gebelik haftaları ve bebeğin ağırlıkları ortalamanın üst ve alt noktalarıdır.

 

v     12. gebelik haftası (3. ay):  48 ile 68 gram arası

v     16. gebelik haftası(4. ay):   121 ile 171

v     20. gebelik haftası(5. ay):   275 ile 385

v     24. gebelik haftası(6.ay):    556 ile 784

v     28. gebelik haftası(7 ay):    1004 ile 1410

v     32. gebelik haftası(8. ay):   1620 ile 2285

v     36. gebelik haftası(9. ay):    2335 ile 3290

v     40. gebelik haftası(10. ay):  3000 ile 4230

 

Bu değerler normal değerlerin en alt ve üst noktasıdır. Ancak bu ultrasonografik değerlendirmelerde ultrasonu yapan doktorun tecrübesi ve becerisi önemlidir.

 

Ultrasonla yapılan bebek doğum kilosu tahmininden çok fazla bir değişimin olmaması gerekir.

 

Ancak son aylarda yapılan sonografik değerlendirmelerde yaklaşık 500 grama kadar değişiklik olabilmektedir.


Bebeğinizin akciğerleri gelişti!!!

Bu son derece önemli gelişme gebeliğin 32-34. gebelik haftasında tamamlanmaktadır. Bu haftadan sonra dış dünyada normal nefes alabilecek duruma gelmektedirler.

 

Ancak bazen bebekler ileri haftalarda doğsalar bile solunum sıkıntısı çekebilirler. Bu durumda birkaç gün kuvöz bakımına ihtiyaç duyabilirler.

 

 Erken doğum tehlikesi olan bebeklerde akciğer gelişimi için kullanılabilen tedaviler mevcuttur ve bunların zamanında doğru bir şekilde kullanımı bebek hayatı için son derece önemlidir.

 Bebeğiniz Şu anda sizi duyabiliyor!!

 

Gebeliğiniz 24-26. haftalarından sonra bebeklerin duyma fonksiyonları gelişir. Ancak bebeğinizin bulunduğu yeri düşünürsek pekte net bir duyma sayılmaz.

 

Sadece kaba gürültüler  şeklinde duyacaktır dışardan gelen sesleri.

 

Bu nedenle bebeğinizle gerçek anlamda konuşmaya çalışmayınız. Ancak bebeğiniz anne adayının bulunduğu durumdan çok etkilenmektedir.

 

Sevinç, üzüntü ve endişeyi anne ve bebek beraber yaşamaktadırlar.


 

Bebeğiniz artık görebiliyor!!!


Gebeliğin 28. gebelik haftasından ( 7. ay) sonra bebeğinizin görme yetisi gelişir. Ancak renk seçiciliği henüz tamamlanmamıştır.

 

Zaten anne karnında herhangi bir şeyi götürmesi de olanaksızdır.

 

Ancak bebek gözlerini açıp kapayabilir. Bu türden hareketler bebek için doğum sonrasına hazırlık hareketleridir.

 

Görmede renk seçiciliği doğumdan sonra tamamlanan bir yetenektir. Erken doğan bebeklerde gözler ışığa son derece hassastır. Bu nedenle erken doğan bebekler hayatlarının geri kalan kısmında görme problemi yaşayabilmektedirler.

 

 

 
 
Domain