Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün329
mod_vvisit_counterDün2506
mod_vvisit_counterBu Hafta14588
mod_vvisit_counterSon Hafta18544
mod_vvisit_counterBu Ay33132
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3597296

Düşük Yapmamak için öneriler
Yazar Oktay Kaymak   

Düşük önlemek için neler yapılabilir?

Kendinizi yormayın

Düşük tehtidi olan veya gebeliğinin erken haftalarında kanama şikayeti olan bayanların sosyal yaşantılarını, iş temposunu yavaşlatmaları ve kendilerine dikkat etmeleri son derece önemlidir. Aşırı yorgunluk hem anne vücudu yorar ve hem de bebeğin beslenmesini bozabilir. Bu nedenlerle gebelikte yaşantının yavaşlatılması son derece önemlidir.

Yatak istirahatı yapın

Bulunabilen her imkan anne adayının dinlenmesi ve yatar pozisyona geçmesi rahim hareketliliğini azaltması nedeni ile son derece önemlidir. Ancak burada önemli nokta sürekli yatılmamasıdır. Çünkü bu durumda anne adayının uyluk ve baldırlarındaki kan damarlarında kan pıhtılaşması olabilmektedir.

Bol sıvı alın

Bol sıvı alınması hem anne adayının hem de bebeğin kan akışının artmasına neden olur. Bu nedenle gebelikte herhangi bir problem olmasa bile sıvı alımının artırılması son derece faydalıdır. Sıvının sadece su şeklinde alınması şart değildir. Yanı sıvı içeriği fazla olan her türlü gıda alınabilir. Bu son derece faydalıdır.

Ayakkabılarınızı değiştirin

Artık gebesiniz ve eskisi gibi giyinemezsiniz. Bunun en güzel örneği ayakkabılarınızda göstermelisiniz. Eskisi gibi topuklu ayakkabı giymemelisiniz. Özellikle kış aylarında bu konu çok daha önemli olmaktadır. Mümkünse plastik veya kavuçuk tabanlı, kaymayan ve az topuklu ayakkabıları tercih etmeniz gerekmektedir.

Cinsel beraberlikten kaçının

Gebelikte cinsel beraberlikte bir engel yoktur ancak daha önceki gebeliklerini kaybetmiş ya da şu an yaşadığı gebeliğinde kanama olan anne adaylarının cinsel beraberlikten kaçınmaları gerekmektedir.

Ağır yük kaldırmayın

Düşük riski olan anne adayları veya risk olmasa bile gebelikte ağır yük kaldırmak ve ek olarak aşırı hareketli işler yapmak düşük riskini artırmaktadır. Bu nedenle gebelikte ağır işlerden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca hafif ve fazla efor istemeyen işler yapmaya çalışın.

Spor yapmayın

Gebelikte efor istemeyen düz yürüyüş yapmak faydalıdır ancak düşük riski ortaya çıkan veya önceki gebeliklerini düşük ile kaybeden bayanlarda bu türden egzersizlerden bile kaçınılmalıdır.

Uzun ve yorucu yolculuk yapmayın

4 saati aşan uçak yolculukları, yorucu ve hareketli yolculuklar gebeliğin kayıp nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle gebeliğinde kanama geçiren bayanlarda bu türden yolculuklara ara verilmeli ve dinlenilmelidir.

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın

Önceki gebeliklerini düşükle kaybeden veya bir pıhtılaşma bozukluğu tespit edilen anne adaylarında gebeliklerinde kullanılabilen bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar ;

  • Progesteron
  • Kan sulandırıcı iğneler
  • Aspirin 

Ancak bunlar doktor gözetimi olmadan kullanılmamalıdır.

 
Domain