Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün124
mod_vvisit_counterDün4195
mod_vvisit_counterBu Hafta15738
mod_vvisit_counterSon Hafta16781
mod_vvisit_counterBu Ay15738
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3579902

Gebelikte Beslenme
Yazar Oktay Kaymak   

Gebelikte Beslenme nasıl olmalı?

  

Koza KlinikGebelikte beslenme aslında normalde olması gerekenin dışında çok farklı değildir.

Ancak unutulmaması gereken şey gebelik ile bir birlikteliğin başladığı ve artık hayat tarzınız veya yemek alışkanlıklarınız sadece kendinizi değil bebeğinizide etkileyecek olmasıdır.

 Gebelik sırasında alınması önem arzeden besinler nelerdir?

Gebeliğinizin ilk üç ayında diyette bazı gıdaların eksik olaması veya hiç olmaması önemli sorunlar doğurabilecektir. Bu nedenle bu bölümün dikkatlice okunması ve buna göre diyetinizi ayarlamanız büyük önem arzetmektedir.

 

Demir, kalsiyum, folik asit ve omega 3

Bu başlıkta sayılan element ve vitaminler bebeğinizin gelişmi ve gebeliğin doğal seyrinde gidebilmesi için her gün yeterli dozda alınması zorunlu olan maddelerdir.

 

Ne kadar Demir Alınmalı?

Anne ve bebeğin beraber kullanılması, yani her ikisinin kan yapımı için gerekli olan demir miktarı günde 40 ila 60 mg’dır. Bu miktardaki demir ise genellikle diyette alınamamaktadır. Bu nedenle gebelik süresince düzenli olarak alınması gereken demir ilaçlarına ihtiyaç vardır. 

 

Demir ilaçlarına ne zaman başlanmalı?

 

Buna sizi takip eden doktorunuz karar vermelidir. Eğer gebelik öncesi var olan bir demir eksikliğiniz yoksa sıklıkla 3. Aydan sonra başlanır. Ancak eksikliğiniz varsa hemen de başlanılabilir.

 

Demir ilaçları nasıl kullanılmalı?

ve genellikle gebeliğin 3. ayından sonra verilir. Demir alımı eğer C vitamini ile birlikte olursa vücutta daha kolay emilir.

 

Demirden zengin Besin maddeleri nelerdir?

·
        Ispanak

·        Kurutulmuş meyveler

·        Kabak

·        Soya fasulyesi

·        Marul

·        Lahana

 
Folik Asit nedir?

Gebelik planlayan bayanları alması gereken en önemli vitamin folik asittir. Doğada koyu yeşil yapraklı tüm sebzelerde folik asit  bulunmaktadır. İlk gebeliği olacak bayanlar için diyette alınmasına dikkat etmek veya diyette eksik kaldığını düşünüyorsa vitamin ilacı olarak kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu gebe kalmadan önce ve gebeliğin ilk aylarında günde 400 mikrogram (0.4 miligram) alınan folik asitle, bebeklerde ciddi beyin ve omurilik hastalıklarının %75 oranla azaldığı gözlenmiştir.

 

Folik Asit Ne zaman kullanılırsa faydalıdır?

Bebeğinizin gelişiminin ilk 28 günü içerisinde sinir sistemi (nöral tüp) kapanmaktadır. Dolayısı ile gebeliğin erken dönemlerinde folik asit ihtiyacı çok daha fazladır. Bu nedenle gebelik planlayan bayanların folik asit içeren gıdalar alması veya vitamin ilacı kullanması gerekmektedir.

 

Kullanım aralığı olarak en uygun olan; Gebelik düşünülmeye başladığında gebelik öncesi 1 ay  ve gebeliğin ilk üç ayı boyunca folik asit kullanılmalıdır.

 

Önleme dozu ve tedavi dozu ne demektir?

Sinir sistemi anormalliğini önlemek için günlük 0.4 mg folik asit alımı yeterli bulunmuştur. Bu durum ilk gebeliğini yaşayan anne adayları için geçerlidir.

 

Ancak ilk gebeliğinde sırt kemiklerinde açıklığı olan bebek (spina bifida) dünyaya getiren bayanların, sonraki gebeliklerinde yüksek dozda folik asite ihtiyacı vardır. Bu da tedavi dozudur (Günlük 4 mg). Bu derece yüksek doz sadece vitamin ilacı kullanarak elde edilmektedir.

 

Unutmamamız gereken, evde kendi başımıza vitamin ilacı kullanmaya başlanılmamalıdır. Doktor önerisi ile kullanmaya başlamak en doğru olandır.

 

Folik asit bulunan ve gebelikte alınmasında sakınca olmayan gıdalar:

 • Ispanak, maydanoz, brokoli, lahana, marul,
 • Muz, portakal, elma, üzüm
 • Esmer ekmek, beyaz ekmek, yumurta
 • Kırmızı et-Tavuk eti-Balık

 

Unutmayın!!!

Pişirilmiş ve dondurularak saklanmış yiyeceklerde folik Asit miktarı azalabilir.

 

Folik asit eksikliği nelere neden olabilir?

Bebekte;

 • Gelişim kusurları
 • Sırt kemiklerinde açıklık
 • Beyin gelişiminde gerilik
 • Düşük doğum kilosu

 

Annede;

 • Erken doğum
 • Kansızlık
 • Preeklampsi( gebelikte karşılaşılan tansiyon hastalığı)

 

Eksikliği nasıl tanınır?

Kan düzeyinin ölçülmesi ile tanı konulabilir. Ancak eksikliği durumundaki şikayetler çok belirgin olmaması nedeni ile sıklıkla gözden kaçmaktadır.

 

Fazla folik asit alınırsa ne olur?

Folik asit B vitaminlerinden birisidir(B9). Suda eriyen vitaminlerden olması nedeni ile vücut fazlasını idrar ile atar.

 
Kalsiyum

Normalde yeterli diyet ile günlük kalsiyum alımı sağlanabilmektedir. Ancak bu durum gebelikte bazen tam olarak sağlanmamakta ve kalsiyum eksikliği olmaktadır.

 

Bebek kalsiyumu nereden alır?

Normalde bebeğin eşi denilen plasenta anne kanındaki kalsiyumu aktif taşıma sistemi ile bebeğe taşıyacaktır. Dolayısı ile hafif kalsiyum eksikliğinden bebek etkilenmez. Burada esas etkilenen annedir. Annenin kemik depolarındaki kalsiyum miktarı azalır.


Kalsiyumdan zengin gıda ürünleri nelerdir?

Kalsiyum açısından en zengin besin maddesi süt ve süt ürünleridir. Bunlardan en çok bilineni de yoğurttur. Arıca süt, peynir, balık, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, badem, fındık ve kurutulmuş meyve gibi besinlerden de kalsiyum ihtiyacı karşılanabilir.


Omega-3 yağ asitleri nelerdir?

Omega-3 yağ asitleri temel yağ asitleri olarak bilinirler.  Vücut tarafından üretilmediği için mutlaka besinlerden alınması gerekir. Omega-3 eksikliğinde; yavaş büyüme, görme zayıflığı, öğrenme yeteneğinde zayıflık, motor hareketlerde düzensizlik, kol ve bacaklarda uyuşukluk hissi ve davranış değişiklikleri gözlemlenir.

 

Hangi gıdalarda vardır?

·        Balık eti

·        Ispanak-Semizotu

·        Ceviz-Badem-Mısır

·        Nohut-Kuru fasulye

·        Marul-Lahana-Brokoli

 

Ne zaman daha çok gereklidir?

Hamileliğin özellikle son üç ayında anneden bebeğe büyük miktarlarda Omega-3 yağ asitleri iletilir. Hamilenin özellikle bu aylarda daha çok balık yemesi veya takviye alması doktorlar tarafından önerilmektedir. İnsan beyni doğumdan önceki son üç ayda hızla büyür, doğumdan sonraki ilk 12 haftada bu büyüme hızı 3 kat artar.

Bu nedenle hamile ve emzikli annelerin Omega-3 içeren gıdaları yeterince ve dengeli biçimde almaları çok önemlidir.

 

Faydaları nelerdir?

·        Erken doğum ve düşük riskinde azalma

·        Tansiyon hastalığında azalma

·        Zeka gelişiminin hızlanması

·        Bebek doğum sonrası uyku bozukluğunda azalma

·        Allerjik hastalıklarda azalma

·        Hiperaktivite hastalığında azalma

 

Yeterli omega 3 nasıl alınır?

Omega-3 maddesinden faydalanabilmek için, haftada iki kez balık yemek yeterli olabilmektedir.

Günde 2-3 adet ceviz tüketmek ya da haftada iki porsiyon koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketmek Omega-3 ihtiyacını karşılamak için yeterli sayılmaktadır.

 

Omega-3 tabletleri nasıl kullanılmalı?

Balık yağı tabletleri doktor onayı alınarak içilmeli ve daha çok son aylarda kullanılmalıdır.

 

SAĞLIKLI BİR GEBELİK İÇİN DİYETTE NELER ALINMALI?

Tüm gebelik boyunca iyi ve sağlıklı beslenerek hem anne hem de bebek sağlığı için gereken yapılmış olacaktır.

Bunun için bilinçli beslenme ve düzenli hayat esastır. Burada gebelikte tüketilmesi gerekli bazı besinler hakkında kısa bilgileri bulacaksınız.

SU

Bebeğinizin yeni doğan döneminde %80’e yakını sudan oluşmaktadır. Bu nedenle su son derece önemlidir. Bu nedenle günde 8 bardaktan çok alınmalıdır. Ayrıca içtiğiniz suyun içinde flor olması ve alkali su kullanmanız  hem sizin için hem de bebek için faydalıdır.

 

Ek olarak içtiğiniz su cildiniz için yumuşaklık ve esneklik sağladığından, karındaki çatlamalara da engel olur ve hamileliğin son aylarında daha sık görülen kabızlığı da azaltır.

 

Süt

Bazı anne adayları için dünyanın en zor şeyidir günde bir bardak süt içmek ancak bu son derece faydalıdır. Sadece bir bardak süt ya da süt içeren besinler, günlük kalsiyum ihtiyacınızın üçte birini karşılamaktadır. Kuvvetli dişler ve kemiklere sahip olmak için kalsiyum açısından zengin bir diyet önemlidir.

 

Süt ek olarak,  B12, B2, D, E ve A gibi vitaminler açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Dolayısıyla, anne karnındaki bebeklerin sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı gibi, göz ve diş sağlığı için de büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenlerden  ötürü her gün güvenilir bir sütten bir bardak içmek son derece faydalıdır.

 

Muz

Potasyum deposudur. İçindeki potasyum, sodyum ile birlikte çalışarak özellikle hamilelik döneminde önem kazanan hücre ve kas gelişimini sağlar, vücudun su dengesini ayarlar ve kalp atışlarının normale dönmesini sağlar.

Bunun yanında vücut sıvıları arasındaki kimyasal dengenin sürekliliğini sağlar. Enerji üretimine yardımcı olur ve strese karşı dayanıklılık sağlar.

 

Portakal Suyu

C vitamini deposu olduğundan, bir bardak portakal suyu ile günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sabah kahvaltısını mutlaka taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ile tamamlayın. İçeriğinde bulunan A vitamini cildi güçlendirerek nemlendirip besliyor ve elastikiyetini artırıyor. Portakal suyu aynı zamanda potasyum ve folik asit içeriyor.

 

Patates

Özellikle hamilelik döneminde yorgunluğa çok iyi gelmektedir. Vücuda enerji veren madde olan karbonhidrat içeren patates, C ve E vitaminleri ve beta karotin açısından en zenginidir.

Kızarmış yenmediği taktirde kilo aldırmaz. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

 

Lahana

Çok fazla miktarda B, C, E vitamini, potasyum içerir ve kalorisi düşüktür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir.

 

 

Brokoli

Doğum sonrasında mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli vitamin deposudur ve havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesi de ayrıca faydalıdır.

 

Fasulye

Taze fasulye, düşük kalorili bir sebze olduğundan rahatlıkla tüketilebilir. Vücudun çalışmasını, gelişmesini ve tamirini sağladığından hamilelik döneminde ve hamilelik sonrasında mutlaka tüketilmelidir.

Lif açısından zengin olduğundan bağırsakları çalıştırır. Hamilelik döneminde kabızlığa iyi gelir.

 

Kırmızı Et

Doğum yapmış kadınlarda, vücutlarındaki demir seviyesi düşüktür ve kırmızı et mükemmel bir demir kaynağıdır. Ancak hamilelik döneminde yenen etler iyi pişmiş olmalıdır.

 

Yumurta

Hamilelik döneminde iyi pişmiş olarak yenmesi önemlidir. Annelerin zayıf kaslarını yeniden kuvvetlendirecek olan gerekli proteini içerir. Ayrıca, yumurtalar vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olan D vitaminini de bulundurmaktadır.

 
Domain