Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün1485
mod_vvisit_counterDün2834
mod_vvisit_counterBu Hafta4319
mod_vvisit_counterSon Hafta18544
mod_vvisit_counterBu Ay22863
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3587027

Anomali Taraması-Ayrıntılı ultrason

Anomali taraması ne demektir?


Normal gebeliğin takibinde gebeliğin 16 ile 24. gebelik haftaları arasında bebekte herhangi bir anormallik olup olmadığının araştırıldığı incelemedir.


En uygun zaman aralığı nedir?


Anomali taraması için en uygun zaman 18. gebelik haftası ve sonrasında 23. gebelik haftasında tekrarı en uygun yaklaşım olmaktadır. 22 veya 23 gebelik haftasında bebeğinizin kalbinin tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.


Anomali taramasını kim yapar?


Bu son derece ciddi bir ultrason bilgi birikiminin zorunlu olması gereken incelemedir. Ülkemizde anomali taramasını kimin yapacağı konusu tartışmalıdır. Radyologlar, taramayı kendilerinin yapması gerektiğini düşünürken, kadın doğum uzmanları kendilerinin yapmasının uygun olduğunu düşünmektedir.

Aslında önemli olan kimin yaptığı değil bilenin yapmasıdır.


Yani en iyi kim yapıyorsa onun yapması gereklidir.Ultrasonografi her türlü anormalliği gösterir mi?


Malesef hayır. Bunun bir çok nedeni vardır ancak en tecrübeli göz bile hata yapabilmekte veya ultrasonografide her şey net olarak görülememektedir.


Burada en büyük sıkıntı gebeliğinin 16. haftasında tarama ultrasonografgisi yaptırmış ve kendisine bebeğinin tamamen sağlıklı olduğu söylenen hastanın sonraki sonografik incelemelerinde anormalliğin saptanması ile ortaya çıkmaktadır.


Şunu unutmayalım ki bebeğinizde tıpkı bizim gibi anne karnında hayatına devam etmektedir ve o da bazen hastalanabilmektedir.


Bu bulgular bazen gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkabilmektedir (özellikle beyin ve kemik gelişimi anormallikleri).


Dolayısı ile anne adaylarına ‘bebeğiniz tamamen sağlıklı ve görünür hiçbir anormalliği yok’ demek iyi bir takip ve inceleme sonrasında söylenecek cümledir.


Bazen tamamen sağlıklı denilen bebeklerde doğum sonrasında ciltlerinde geniş lekeler olabilmekte veya daha başka şeyler görülebilmektedir.


Bu gibi bazı durumların görülememesi normaldir. Ancak hayati önemi olan büyük anomalilerin görülmesi gereklidir.


Dört boyutlu ultrasonografi ne demektir?


Dört boyutlu ultrasonografi yeni gelişen teknolojinin kullanıldı ve anne-baba adaylarına bebeklerinin yüzünü daha anne karnında iken göstermeye yarayan bir incelemedir.


Normalde kullanılan ultrasonogarfiler iki boyutludur ve anomali taraması iki boyutlu ultrasonografi ile yapılmaktadır.


Kadın Doğum Foruma Katıl


GEBELİK TESTLERİ ANA SAYFAYA GERİ DÖN


 


 
Domain