Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün4017
mod_vvisit_counterDün2381
mod_vvisit_counterBu Hafta17765
mod_vvisit_counterSon Hafta16156
mod_vvisit_counterBu Ay15436
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3579600

Normal Doğum Öncesi Neler olacak

Normal doğum insanlığın başlangıcından beri meydana gelmekte olan fizyolojik ve olması gereken bir doğum şekli olarak karşımızda durmaktadır. Son yıllarda giderek artan oranda bayan normal doğum yerine sezeryan ile doğumu tercih etmektedir.

 

Bu değişikliğin çok farklı nedenleri olsa da ileride genel bir sağlık sorunu oluşturacağı kesindir.

 

Bu tercih değişikliğinin en sık nedeni normal doğum hakkındaki bilgisizlik ve yanlış yönlendirmenin neden olduğu korkudur.

 

Aşağıdaki konu başlıkları ile normal doğum ile ilişkili hemen her konu hakkında bilgi verilmiştir. Eğer hala aklınızda soru işaretleri varsa bize mesaj veya direkt arama şeklinde ulaşabilirsiniz.

 

NORMAL DOĞUM ÖNCESİ

 

 

Son haftalarda nelere dikkat edilmeli?

 

Anne adaylarının gebeliklerinin son haftalarında özellikle dikkat etmesi gerekn noktalar vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır;

 

 • Yürüyüş yapın !!!

 

Gebeliğin son dönemlerinde artan bebek ağırlığı ve annenin aldığı kilolar nedeni ile anne adayının hareket serbestliği ileri derecede azalır ve zorlaşır.

 

Ancak, yapılabildiği ölçüde her gün yürüyüş yapmak anne adayının nefes kapasitesini artırmak ve doğumun kolaylaştırmasında çok önemli yer tutar.

 

Ek olarak gebelikte hareketsizliğin artması ve uzun süren yatak istirahatları sonrasında istenmeyen hastalıkların gelişimine neden olabilmektedir. 

 

Bunlardan en önemlisi tromboflebit denen kanın damar içerisinde pıhtılaşması ile seyreden hastalıktır. Bu nedenle yürüyüş yapmak son derece faydalıdır.

 

 • Bebek hareketlerinin takibi çok önemli!!!

 

Gebeliğin son günlerine doğru bebeğin içerisinde yaşadığı su azalmaktadır.  Bu normaldir ancak takip edilmelidir.

 

Bebeğin suyunun normalin altına inmesi durumunda bebeğe giden kan akımında da azalma meydana gelebilmekte ve bu durum bebek için kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

 

Bu nedenlerle bebeğin hareketlerini takibi son derece önemlidir. Çünkü bebek anne rahmi içerisinde sıvı bulunan ortamda bulunmaktadır.

 

Bu sıvı azalırsa indirekt olarak bebeğin hareketleri de azalacaktır.

 

Bebek hareketlerinde azalma olması durumunda vakit geçirmeden doktorunuza ulaşmanızı öneririz.

 

 • Bol sıvı tüketin!!!

 

Yukarda da söylediğimiz gibi gebeliğin son haftalarında normal olarak bebeğinizin suyu azalacaktır. Bu noktada bebeğinize biraz destek olma amacı ile bol su almanızı önermekteyiz.

 

 • Tansiyonunuzu ölçtürün!!!

 

Gebelik süresince her ayki kontrolünüzde düzenli bir şekilde anne tansiyon takibi yapılması  son derece önemlidir. Gebeliğin sonuna doğru bu durum daha da önem kazanmaktadır.

 

Tansiyonunuzun herhangi bir dönemde 140/90 mmHg veya daha yüksek çıkması gebelikte tansiyon hastalığının varlığının göstergesidir. Bu durumunda derhal doktorunuza ulaşın ve uygun görülen ek testleri yaptırın.

 

Tansiyonun yükselmesine ek olarak baş ağrısı olması veya mide de anlaşılmaz bir yanmanın olması durumu sizdeki hastalığın kısa zamanda şiddetlenebileceğini göstermektedir. Bu durumda derhal doktorunuza haber vermenizi öneririz.

 

Gebelikteki tansiyon hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için gebelik ve tansiyon hastalığı konusunu okumanızı öneririz.

 

 • Uykusuz Geceler Olabilecek !!!

 

Gebeliğin sonuna doğru anne rahminde meydana gelen kasılmalar nedeni ile anlam verilemeyen bir rahatsızlık olacaktır. Bu durum uyku düzeninizi bozabilecektir. Bu kasılmalar bazen yanlışlıkla doğumun başladığı hissini verebilir.

 

Burada önemli olan bu kasılmaların giderek şiddetlenmemesi, ağrısız ve düzensiz olmasıdır. Bu kasılmalar anne rahminin doğuma hazırlanma kasılmalarıdır ve son derece faydalıdır.

 

 • Kramplar Olabilecek !!!

 

Anne adaylarında gebeliklerinin 32. haftasından sonra olabilen, geceleri karşımıza çıkan çok ağrılı kramplar olabilecektir.

 

Bu durum sıklıkla günlük  yürüyüşlerine dikkat etmeyip uzun süre istirahat eden anne adaylarında görülmektedir. Ek olarak beslenmesinde yeterince gerekli vitamin ve kalsiyum almayan anne adaylarında daha sık olmaktadır. Eğer bu türden şikayetiniz varsa doktorunuza baş vurmanızı öneririz.

 

 • Sol Yan Yatış Çok Önemli !!!

 

Gebeliğin 32-34. haftalarından sonra anne adaylarının dinlenme ve uykuları sırasında tercihan sol yan taraflarına yatarak dinlenmeleri son derece önemlidir. Çünkü bu durumda bebeğe giden kan akımı etkilenmemektedir.

 

Tam tersi sırt üstü uzun süre yatılır ise bebeğe giden kan akımı azalabilmektedir. Eğer bu olursa önce annenin tansiyonu düşer, sonrasında bu durum bebeğe etki eder ve bebeğe giden kan akımı azalır. Bu durum devam ederse bebek kayıpları olama riski son derece yüksektir.

 

Bu nedenle gebeliğin son haftalarında sırt üstü yatmayı kesinlikle önermemekteyiz.

 

Son haftalarda  gebelik takibi nasıl olmalı?

 

Gebeliğin 36. haftasından sonra anne adayları haftada bir doktor kontrolünden geçmelidir. Bu kontroller sayesinde gebeliğin sonuna doğru görülen bebek kayıplarının azaltılmasında son derece önemlidir.

 

Doktora gittiğinizde ultrasonografi ile bebeğin gelişimi ve suyu hakkında bilgi sahibi olunur.

 

Ek olarak yapılacak olan NST testi ile bebeğin kalp atımları ve rahim kasılmaları kontrol edilir.

 

Bu işlemler sonucunda herhangi bir anormallik yoksa anne adayı bir hafta sonra tekrar kontrole gelmek üzere takibe alınır.

 

Ancak doktorunuz gerek görür ise bu haftalarda suni sancı veya sezeryan ile doğumu size önerebilir.

 

Ne Zaman Doğuracağım?

 

Tüm anne adaylarının en çok sordukları soru  ‘ne zaman doğuracağım’ sorusudur. Bu sorunun net bir cevabı hiçbir zaman yoktur. Ancak doğumun olası günleri ve başladığına dair emareleri bilinmektedir.

 

Tahmini doğum günü ne demektir?

 

Bir formül ile anne adayının son adet tarihi girilerek gebeliğin beklenen 40. Haftasını ne zaman gireceği dolduracağı hesaplanır. Bu tarih anne adaylarına bebeklerini doğurma günü olarak söylenmektedir. Ancak bu büyük bir yanlıştır. Oysaki bu tarih anne adaylarının gebeliklerinin 40. Haftasına girdikleri tarihtir. Bunun kadın doğum uzmanları için önemidir. Çünkü 40. Gebelik haftasından sonra gebelik takibi biraz daha sıklaşacaktır.

 

Doğumu ne başlatır?

 

Bu soru maalesef insanoğlunun halen net olarak cevaplayamadığı sorular içerisinde bulunmaktadır.

 

Konu ilişkili yapılan çok sayıda araştırma ve test olmasına rağmen doğumu neyin başlattığı tam olarak bilinmemektedir.

Doğumun Başladığını Nasıl Anlaşılacak?

 

 • Yalancı Sancılar Olacak!!!

 

Gebeliğin son aylarına doğru rahim doğuma hazırlık olması amacı ile kendi kendine kasılmaya başlayacaktır. Bu kasılmaların özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

 

 • Özellikle sabah ve akşam saatlerinde olur
 • Kesinlikle düzensizdir
 • Anne herhangi bir ağrı hissetmez. Tek hissedilen bebeğin toplanması ve anne karnında çıkıntıya neden olmasıdır.

 

 • Gerçek Doğum Sancılarının Özellikleri!!!

 

gerçek doğum sancıları yalancı doğum sancılarında bir çok yönü ile farklıdır. Bu sancıların özellikleri aşağıda sıralanmıştır;

 

 • Kasılma ve beraberinde gelen sancılar son derece düzenlidir.
 • Bel bölgesinden başlayıp kasıklara doğru inen kramplar şeklindedir.
 • Kasılmalar arası zaman giderek sıklaşır.
 • Kasılmaların süresi giderek artar
 • Kasılmalar sırasında duyulan ağrılar giderek şiddetlenir

 

 • Nişan gelmesi!!!

 

Bu durum beklide doğumun başladığının bilinen en eski bulgusudur.

 

Halk arasında nişan gelmesi olarak  bilinen şey aslında tüm gebelik boyunca rahim ağzını tıkayan mukusun rahim ağzının açılması ile yerleştiği yerden ayrılması ve biraz kan ile birlikte atılmasıdır.

 

Bu durum varlığında derhal doktorunuz ile konuşup gerekli planlamayı yapıp harekete geçmek gerekmektedir.

 

Çünkü kısa zaman sonra suyunuz gelebilir ve sancılarının şiddetlenebilir.

 

Suların geldiği Nasıl Anlaşılacak?

 

Tüm gebelerin %10’nun da doğum öncesi, bebeğin içerisinde yaşadığı kesenin yırtılması sonucu suların gelmesi söz konusudur.

 

Bu durum doğumun başladığının en kesin bulguları arasındadır. Suyunuz geldiğinde derhal harekete geçmeli ve doktorunuza ulaşmalısınız.

 

Ancak bazen yanlış alarmlar olabilmektedir. Anne adayları farkında olmadan idrarlarını kaçırabilmekte veya akıntılarının gelmesini suyun gelmesi ile karıştırabilmektedirler.

 

Bazen biz doktorların bile bu ayrımı yapması son derece zor olabilmektedir.

 

Bu nedenle anne adaylarından bu türden bir ayrımı yapmalarını beklemek gereksizdir. Derhal muayene yapılmalı ve suyun gelip gelmediği netleştirilmelidir.

 

Ne zaman doktora gidilmeli?

 

Anne adayının son haftalarda herhangi bir anlamsız şikayeti bile olsa doktoruna başvurmalıdır. Burada hangi şikayetin altından neler çıkabileceğini en iyi kadın doğum uzmanları bilmektedir.

 

Ancak yineden aşağıdaki durumlarda derhal doktora başvurulması gereken koşullar olması neden ile önemlidir.

 

 • Giderek sıklaşan  ve artan sancıların ağrılarının ortaya çıkması.
 • Kasılmalar düzenli ve çok kısa aralarla geliyor ve dinlenmekle geçmiyorsa.
 • Anne adayının gece uyumasına engel olan bir anlamsız gaz sancısı gibi olan ağrı.
 • Suyun birden boşalması.
 • Kasılmalar hareket ettiğinizde artıyorsa ve duruş değiştirmenize rağmen azalmıyorsa
 • Sancı sırtta başlayıp karın, kasıklar ve bacaklara kadar yayılıyorsa.
 • Doğum öncesi kasılmalar daha güçlü, daha sık hale gelmişse.
 • Bebeğin başı doğum yoluna girmişse, bu durumda anne daha rahat nefes alabilir duruma gelmiştir.
 • Bebek hareketleri azaldıysa.

Hastaneye giderken neler yapılmalı?

 

Yukarıda anlatılan durumlardan herhangi birisi olur ise hastaneye gitmeniz gerekliliği doğmuş olacaktır.

 

Bu durumda en önemli nokta paniklememektir.

 

Bu ise doktorunuzun sizi bu durumlar hakkında gerekli bilgilendirmeyi daha önceden yapması ile sağlanabilir. Aşağıda hastaneye giderken neler yapılmalı konusu başlıklar halinde özetlenmiştir;

 

 • Doktorunuzu arayın
 • Eşinizi arayın
 • Hazırladığınız doğum çantasını alın
 • Resmi evrak ve kimlik kartınızı yanınıza alın
 • Lütfen yemek yemeye kalkmayın, hatta su bile içmeyin
 • Mümkünse taksi yardımı ile ulaşımınızı sağlayın, kesinlikle araba sürmeyin

 

 
Domain