Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün1243
mod_vvisit_counterDün2381
mod_vvisit_counterBu Hafta12662
mod_vvisit_counterSon Hafta16781
mod_vvisit_counterBu Ay12662
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3576826

Normal Doğum Takibi Nasıl Yapılır?

Normal doğumun takibinde neler olacak?

 

Doğum sancılarınızın başlaması, suyunuzun gelmesi veya artık doktorunuz tarafından gebeliğinizin sonlandırılmasına karar verilmesi doğumhaneye gideceğinizin habercisidir.

 

Halk arasında doğumhane tıbbi olarak da travay denen bölüm aslında gebeliğinizin en zor anlarının takibinin yapılacağı yerdir. Aşağıdaki paragrafta bu başlıkları ve cevaplarını bulacaksınız.

 

  • Travay (sancı odası= doğumhane) nedir ve burada neler yapılır?

  • Suni sancı nedir, kime ne zaman verilir?

  • Su kesesi nedir ne zaman açılır?

  • doğum nasıl yapılır? Nasıl ıkınılmalı?

  • Doğum Masası ve ne zaman ve nasıl?

 

 

Travay (sancı odası= doğumhane)

 

Travay ya da halk arasındaki deyimi ile doğumhane doğumuzu yapacağınız en uygun yerdir.

 

Buraya yatmanıza karar verildi ise artık ya doğumunuz başlamış ya da suni sancı ile başlatılacak demektir.

 

Önce sizden gebeliğinize ait ve size ait sorular sorarak dosyanız doldurulacak.

 

Sonrasında doğum elbisesi adı verilen hazır gecelikleri giyeceksiniz.

 

Burada size tavsiyemiz doğuma gelir iken üzerinizde bulunan her türlü takı, saat ve benzeri eşyayı yakınlarınıza vermenizdir. Burada genel olarak özel ve devlet hastanelerinin hepsinde olan olayları sıralayalım.

 

Damar yolunuz açılacak ve kanlarınız alınacak

 

Travaya kabul sonrasında yanınıza gelecek olan bir sağlık memuru veya hemşire hanım tarafından damar yolunuz açılacak ve başlangıç kan değerlerinizin bilinmesi amacı ile kanlarınız alınacaktır. Eğer son bir hafta içerisinde alınmış testiniz var ise bu testlere gerek yoktur.

 

Artık bir şey yemek içmek yok ! ! !

 

Evet, artık bu dakikalardan sonra doğum oluncaya kadar veya doktorunuz izin verinceye kadar herhangi bir şey yiyip içmek yok.

 

Bu son derece önemli bir yasaktır.

 

Eğer uymaz iseniz yediğiniz içtiğiniz şeylerin akciğerinize gitme imkanı olabilecektir. Bu durumda anne hayatını tehlikeye sokabilmektedir.

 

Vajinal muayene olacaksınız ve NST’ye bağlanacaksınız

 

Doğum sancıları başlayan her anne normal yol ile doğuracak değildir. Bu nedenle normal doğumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin tespitinde düzenli aralıklarla yapılacak olan vajinal muayene son derece faydalı olacaktır.

 

Muayeneler ağrı sırasında ve ağrıdan hemen sonra yapılırsa çok daha faydalı olur.

 

Anne adayının kendisini sıkmaması ve bacaklarını olabildiğince açması muayene sırasında oluşabilecek ağrıyı en aza indirmeye yarar.

 

Ek olarak bebeğin kalp atışları ve rahimin kasılma gücünü ölçmek için NST adı verilen alete bağlanacaksınız.

 

Doktorunuz takipte hem muayene bulgularınızı hem de bebeğinizin kalp atışlarının durumunu beraber değerlendirerek normal doğumun olup olamıyacağına karar verecektir.

 

Ultrasonografi ile son değerlendirmeler yapılacak

 

Bebekler son haftalar içerisinde çık hızlı bir kilo alımı içerisine girerler. Bu durum doğum için son derece önemlidir.

 

Çünkü artık günümüzde 4000 gram ve üzeri bebeklerin ilk doğumda normal vajinal yol ile doğurtulmaya çalışılmaları pek de doğru bir yaklaşım olmamaktadır.

 

Bu nedenle doğum salonuna yattığınızda bebeğinizin tahmini kilosunu tespit etmek için ultrasonografi yapılacaktır.

 

Gebeliğin son haftalarında yapılan ultrasonografinin bebeğinizin kilosunu tahmin etmedeki başarısı giderek azalır. Ancak yinede yeterince bilgi verir.

 

Barsaklarınızı boşaltmak için lavman yapılacak

 

Doğumda barsaklarınızın boş olması hem anne hem doktor ve hemde doğacak olan bebek için son derece önemlidir.

 

Bu nedenle anne adayları doğumhaneye alındıktan ve muayene edildikten sonra barsakları boşaltmak amacı ile popolarınından lavman yapılmaktadır.

 

 

Suni sancı nedir, kime ne zaman verilir?

 

Çoğu anne adayının en çok korktuğu durum doğumda uygulanan suni sancıdır. Aslında bu son derece yanlıştır.

 

Burada suni sancı ile yapılmaya çalışılan şey normalde 2-6 gün içerisinde yavaş yavaş olmakta iken suni sancı ile 6-8 saat içerisinde yapılmaya çalışılmaktadır.

 

Tabi bu durumda şiddetli kasılmalar ve ağrı meydana çıkacaktır.

 

Suni sancı vermek tam bir tecrübe işidir ve her hastaya farklı uygulanmalıdır. Bir gurup hastada doğumu başlatmak, bir grup hastada ise başlamış doğuma yardım etmek amacı ile verilir. Fazla verilir ise bebeğin sıkışmasına neden olur. Az verilir ise işe yaramaz. Tam bir tecrübe işidir suni sancı verilmesi işlemi.

 

Su kesesi nedir ne zaman açılır?

 

Bebeğinizin anne karnında yaşadığı su kesesi, gebeliğin sonunda, bazen doğum sırasında, bazen doğumdan önce kendiliğinden açılabilmektedir.

 

Su kesesinin açılması doğuma yardımcı olan ve doğum süresini kısaltan bir yöntemdir.

 

Bu işlem eskiden metal çubuklarla yapılırken, artık plastik çubuklarla yapılmaktadır.

Bu işlem sırasında annenin altına gelecek olan suyu alacak kabın yerleştirilmesi önemlidir.

 

Bazen de su kesesi açılınca beraberinde hiç de istenmeyen bir durum ortaya çıkabilmektedir. Bu da bebeğin göbek kordonunun rahim ağzından dışarı çıkmasıdır.

 

Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Burada bebeğin kaybedilme riski son derece yüksektir ve anne çok acil bir şeklidle sezaryene alınmalıdır.

 

Normal doğum nasıl yapılır? Nasıl ıkınılmalı?

 

Doğumun takibinde düzenli yapılan vajinal muayeneler son derece faydalıdır. Bu muayeneler sayesinde normal doğumun olup olmayacağına karar verilecektir.

 

Normalde her iki saatte bir yapılması en uygun olandır. Ancak bazen her saat başıda yapılabilir. Muayene sırasında doktor eldiven giymeli ve kayganlaştırcı olarak eline jel süremelidir.

 

Doğumunuzu takip eden doktorunuz, yaptığı vajinal muayeneler ile rahim ağzınızın açılma düzeyi takip eder.

Rahim ağzı tam açıklık olduğunda artık ıkınma zamanınızın geldiği size söylenecektir.

İşte bu andan sonra her ağrı ile beraber derin bir nefes alıp içinizde tutup bütün gücünüz ile karın kaslarınızıda kasarak bebeğinizi aşağı doğru itiniz. Bu işlem sırasında doğum masalarının yan taraflarında bulunan tutacaklardan da tutularak kendimize doğru çekmeliyiz. Bu sayede daha fazla güç ile bebeğinizi itebilirsizin. Ancak doğumun uzaması ve bazen de annenin yorulması ıkınmanın zayıflamasına neden olamaktadır. Bu durumda bebeğin inişi duracaktır. Kadın doğum uzmanı bu durumda vakum uygulaması yapabilir, uygun kullanıldığında çok masum bir yöntemdir vakum tekniği. Sezaryen olmanızın önüne geçebilir.

Doğum Masası ve ne zaman ve nasıl?

 

Son dönemdeki ıkınmalarınız sayesinde bebeğinizin başı giderek aşağı inecektir. Bu inme sonunda bebeğinizin başı vajen alt noktasına kadar iner.

Artık dışardan bebeğinizin başının üst noktası görüldüğü zaman, masaya çıkma saatiniz gelmiş demektir. Bu döneme daha önceden hazır olmak son derece önemlidir. Yapacağınız hareketi, nefes alış verişlerinizi ve olacakları doktorunuz daha önceden size anlatmış olmalıdır. Yani doğum masasına geçmek doğumun yapılacağı anlamına gelmektedir. İşte bütün gücünüzü kullanacağınız yere geldiniz. Biraz daha gayret.

 

 

 
Domain