• 22 NIS 16
  • 0
  Jinekolojik muayene nasıl olmalı?

  Jinekolojik muayene nasıl olmalı?

  Jinekolojik Muayene


   

  Kadın doğum uzmanının muayenesi hassasiyeti nedeni ile diğer branşlardan çok farklı ve özeldir. Muayene için çok özel bir ortam hazırlanmalı ve muayene odasının temizliğine çok önem verilmelidir.

  Bu makalede özel, doğru ve yeterli bir jinekolojik muayenenin nasıl olması gerektiğini anlattık. Makalede aşağıdaki sorulara cevap verilmektedir. Ancak yine de aklınıza takılan sorular olur ise bize telefon yolu ile ulaşıp soru sorabilirsiniz.

  • Jinekolojik muayene odası nasıl olmalı?
  • Jinekolog nasıl davranmalı?
  • Jinekolojik muayene ne zaman gelinir?
  • Yıllık kontrol için ( en sık muayene nedenidir) ne zaman gelinmeli?
  • Şikayetin olması durumunda nasıl gelinmeli?
  • Adet ( regl ) kanaması varken muayene olabilir mi?
  • Bebek tedavisi için gelinecekse ne zaman gelmek gerekli?
  • Hormon testleri için ne zaman gelinmelidir?

   

  Jinekolojik muayene odası nasıl olmalı?


  muayene-odası

  Jinekolojik muayene yapılan alanın çok özel olması gereklidir. Bunun sağlanabilmesi için uygun olarak hazırlanmış ve pencereleri buna göre dizayn edilmiş bir muayene odasına ihtiyaç vardır.  Ancak sadece bu yetmez.

  Muayene öncesi hastanın wc’ye alınması gereklidir. Bu nedenle muayene ortamında uygun tuvalet bulunması gerekmektedir. Ancak bu türden çok sayıda ve muhtemelen bulaşıcı olabilen hastanın girip çıktığı alanların en üst seviyede temizlenip hazırlanmasının gerektiği de akıldan çıkmamalıdır.

   

  Çünkü kadın doğum muayeneleri her türden hastanın geldiği, dolayısı ile her türlü enfeksiyonun bulaşabileceği bir yerdir. Bu nedenle temizliğe maksimum önem verilmelidir.

  Muayene öncesi hastaya ilk kez kendisinin giydiği temiz, yıkanmış, ütülenmiş muayene elbisesi giydirilir. Tek kullanımlık terlikleri verilmeli ve hastanın uzanacağı masanın üstü tek kullanımlık hasta örtüleri ile örtülmelidir.

  Muayene işlemi sonrasında tüm bu materyaller atılmalı ve oda dezenfekte edilmelidir. Dikkat edilecek olur ise hastaya temas eden her türlü eşyanın tek kullanımlık olması gerekmektedir.


  Randevu için hastane santralini direkt buradan arayabilirsiniz…

  +90 216 6494444


   Jinekolog(kadın doğum uzmanı) nasıl davranmalı?


   

  Jinekolojik muayene için hastanın hazırlanmasından sonra uzman hekim gelir ve yapacağı işlemi önce hastasına anlatır. Hastanın rahatlamasını sağlamak ve ona güven vermek şarttır. Sonrasında ileri derecede nazik ve yavaş hareketlerle hastasını muayene etmelidir. İşleme mutlaka vajinal ultrasonografide eklemeli ve gerekli inceleme veya test ve kültürleri almalıdır.

   

  Jinekolojik muayene ne zaman gelinir?


  dttyjtyjt

  Türkiye de giderek artan oranda hasta aslında yapılması gerekli olan rutin yıllık muayenesine gelmektedir. Bu artış, eğitimin seviyesinin artışı ile alakalıdır. Ancak büyük hasta kısmı ise hala şikayeti olduğu zaman gelmektedir. Yani her yıl düzenli bir jinekolojik muayeneye mutlaka gidilmelidir.

   

  Yıllık kontrol için ( en sık muayene nedenidir) ne zaman gelinmeli?


   

  Cinsel aktif olan tüm bayanların yılda bir kez jinekolojik muayene yaptırması gerekmektedir. Bu muayenede uzman hekim uygun görür ise rahim ağzı kanser taraması testi olan smear veya halk arasındaki ismi ile simir testi yapılmalıdır. Bu işlem sonrasında ultrason ile hastanın yumurtalıkları, rahim ve rahim içi değerlendirilir.

  Faydaları saymakla bitmeyen yıllık jinekolojik muayenenin en önemli avantajları;

  • Rahim ağzı kanserinin erken tanısı
  • Yumurtalık kanserinin erken tanısı
  • Rahim içi kanserinin erken tanısı
  • Olası enfeksiyonun tüplere ulaşmadan tedavisi
  • Bulaşıcı hastalıkların yeterli tedavisi

  Görüldüğü gibi kanserlerin erken tanısında mutlaka gerekli olan bu muayenede ek olarak hastanın farkında olmadığı yaraların ve enfeksiyonların tespit edilmesi sağlanmaktadır.

  Aslında yıllık muayeneye gelmek için adet dışı herhangi bir gün seçilebilir ancak genel olarak adet biter bitmez gelinmesi istenir. Rutin yıllık muayene için aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi önerilir.

  • Adet veya diğer kanamanın olmaması
  • Akıntı veya diğer şikayetin olmaması
  • Rutin kontrol muayenesine gelmeden önceki bir hafta içerisinde vajene herhangi bir ilaç koymamış olmak gerekmektedir. Eğer bir ilaç kullanmışsanız bunu uzman hekime söyleminiz sizin için iyi olur.

  Zaten yukarıdaki şikayetler varlığında, bu durumların nedeni ve tedavisi için en kısa zamandan bir kadın doğum uzmanı ile görüşmenizi öneririm.


  Randevu için hastane santralini direkt buradan arayabilirsiniz…

  +90 216 6494444


   Şikayetin olması durumunda nasıl gelinmeli?


   

  Jinekolojik şikayeti olan hastanın muayeneye en kısa zamanda gelmesi gereklidir. Ancak çoğu hasta öncelikle eczaneye veya yetersiz bir tedavi alacağı bir sağlık kuruluşuna gitmekte veya internette tedavi aramaktadır.

  Bu son derece yanlıştır. Çünkü bazı patolojiler erken tedaviden çok fayda görmektedir. Örneğin ‘siğil’ denen hastalık erken dönemde yayılmadan daha rahat tedavi edilebilir iken, yaylınca çok daha zor tedavi edilir bir hal alırlar.

  Şikayeti olan hasta vajenine herhangi bir yöntem uygulamadan önce ( ilaç veya YIKAMA gibi…) direkt muayenehaneye gelmelidir.

  Genellikle hastalar muayeneye gelmeden önce vajenlerini yıkamaktadırlar. Bu yıkama işlemi bizim tanı koymamızı engelleyebilmektedir. Bu nedenle bu türden bir işlemi yapmamanızı öneririz.

   

  Adet ( regl ) kanaması varken muayene olabilir mi?


   

  Özellikle bebek sahibi olmak isteyen bayanların adetli iken değerlendirilmesi son derece önemlidir. Adetin 3. Günü seçilir ancak şart değildir. 2. Gün veya 4. Gün de olabilir.

  Adetli iken muayene olmanın hiçbir sakıncası yoktur. Tam tersine bu günlerdeki ultrason bize bayanın yumurtalıkları hakkında çok fazla bilgi vermektedir.

  Ancak kanama var iken jinekolojik muayene zor olur ve smear testi yapılamaz. Bunu bilmekte fayda vardır.

   

  Bebek tedavisi için gelinecekse ne zaman gelmek gerekli?


  tejetjetujk

  Yumurtalıkları büyültmek ve bebek sahibi olmak isteyen bayanların adetlerinin 3. Gününde ultrasonografik değerlendirilme yapılması şarttır. Bu nedenle bu türden sıkıntısı olan hastaların adetlerinin 3. Günü gelmesi gerekmektedir.


  Randevu için hastane santralini direkt buradan arayabilirsiniz…

  +90 216 6494444


  Hormon testleri için ne zaman gelinmelidir?


  Adet düzensizliği olan hastalar veya bebek isteyen bayanlar. Ek olarak menopaza yaklaşan hastaların adetlerinin 3. Günü gelmeleri, muayene olmaları, ultrasonografi olmaları ve hormon testlerini yaptırmaları önerilir.

  Bu nedenlerle bizim için adetin 3. Günü çok özel bir gündür. Bazal bir gün olarak kabul edilmektedir. Ancak adet gününün 2. Veya 3. Günüde bu testler yapılabilir, sonuçlar yanlış çıkmaz.


  ⇒ DİĞER KONU BAŞLIKLARI


  İYİ HUYLU HASTALIKLAR


  ENFEKSİYONLAR


  ADET HASTALIKLARI


  ÇİKOLATA KİSTİ


  MİYOM VE TEDAVİLERİ


  DIŞ GEBELİK


  KÜRTAJ VE SAĞLIK


  ANA SAYFAYA GİT


  SİTE ANA SAYFAYA GİT…


  Riskli gebelik uzmanı istanbul


  Randevu ve İletişim: +90 216 6494444  İstanbul da (anadolu ve avrupa yakası), kadın doğum uzmanı ( jinekolog ) ve riskli gebelik uzmanı ( perinatolog, perinatoloji )  özel hastanede özel muayene yaparak hastalarına hizmet vermektedir.

  Kadın hastalıklarında yapılan tüm ameliyatlar (laparoskopi, histeroskopi ve diğerleri … ) gebelik ve riskli gebelik takibi ile özel ağrısız doğum ve sezeryan ( sezaryen ) operasyonunu gerçekleştiren ekip olarak çalışmaktadır.

  Kadrosunda profesör ve doçent doktorları barındıran riskli gebelik uzmanı olan ekibimiz ile istanbulda özel sağlık sigortası anlaşması olan hastalara hizmet vermektedir.

  Yakınlık nedeni ile istanbulda altunizade, acıbadem, kadıköy, üsküdar, çengelköy, bostancı, ataşehir, çekmeköy, kısıklı, çamlıca ve çevresine hizmet veren başarılı kadromuz ile 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz…


  Yorum Yaz →