• 29 NIS 16
  • 0

  Kapalı ameliyatlar (Laparoskopik )

  Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopi, gelişen teknolojik imkanlar sayesinde artık bir çok ameliyatta başarı ile kullanılabilmektedir.

   

  Kapalı ameliyatlar (Laparoskopik ) nasıl yapılır?


  Bu ameliyatta önce karın içine göbekten girilerek karbondioksit gazı ile şişirilmektedir. Bu işlem için yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve kalın bir iğne kullanılmaktadır.

   

  Karın yeterince şişirildikten sonra karın içerine farklı aletler kullanılarak girilir, kamera ve diğer aletler yerleştirilir.

   

  Bu aşama sonrasında hasta, baş aşağı gelecek şekilde ameliyat masası aşağı doğru açılandırılır.

   

  Bu aşamadan sonra uygulanan aletlerin şekline göre(robotik cerrahi, tek girişten laparoskopi ve diğer…) farklı tekniklerle ameliyata başlanır.

   

  Kapalı ameliyatlar (Laparoskopik ) tehlikeleri


  İlk iğne girişi: Kapalı ameliyat, karın içi gaz ile şişirilerek yapılan bir işlemdir.  Bu gaz tüm ameliyat boyunca belirli bir denge içerisinde karın içerisine gönderilir ve geri emilir.

   

  Gazı içeri göndermede kullanılan iğnenin içeri girişi sırasında barsak delinmesi, idrar torbası zedelenmesi veya damar zedelenmeleri olabilir. Bu durumun gelişme riski, işlemi yapanın tecrübesi ile azalır. Yani tecrübeli cerrahlarda görülme oranı düşüktür.

   

  Ek olarak daha öncesinde ameliyat geçiren bayanlarda veya karın içi yapışıklığı olan bayanlarda da bu risk normalden fazladır.

   

  Bazen, ameliyatı yapacak olan operatör, ameliyat öncesi hastayı muayene eder ve gerek duyar ise giriş yerini değiştirebilir(göbek deliği yerine diğer bir alanı seçme). Ancak bu işlem tam bir tecrübe işidir.

   

  Eğer bu işlem sırasında farkında olmadan bağırsağa girilir ise hastanın karnı yerine yanlışlıkla bağırsaklar şişirilir. Bu durum hasta sağlığı için son derece tehlikelidir.

   

   

  Kapalı ameliyatlar (Laparoskopik ) esnasında olabilecekler


  Ameliyatınızın uzun çubuklarla, kapalı bir şekilde yapılması çok avantajlı bir işlemdir. Ameliyat esnasında içeride bu aletler yardımı ile yakma, kesme ve çıkarma işlemleri yapılabilmektedir.

  Bunlardan yakma ve kesme işlemini yaparken kullanılan aletler bazen yanlışlıkla bağırsaklara veya idrar torbasına değebilmektedir.

  Bu durumda kapalı ameliyat, açık ameliyata dönüştürülür ve hastanın karnı açılır, genel cerrahi uzmanları eşliğinde zedelenen yer tamir edilir. Tabi bu hasta için çok şansız bir durumdur.

   

  Ameliyat çok uzun sürerse


  Laparoskopi teknik olarak kısa bir ameliyattır. Yapılan işleme göre 30 dakikadan 3 saate kadar sürebilir. Ancak bazen elde olmayan nedenlere ameliyatlarda bu süre çok daha uzun olabilmektedir.

   

  Tabi bu süre uzadıkça baş aşağı durum ve karın içi karbondioksit gazı ile dolu olan hastanın akciğer kapasitesi azalacak ve kanındaki oksijen miktarı düşecektir. İşte bu durum meydana gelir ise derhal ameliyata son verilmeli ve hasta yoğun bakım şartlarında takip edilmelidir.

   

  Karnınıza açılan deliklerden sıvı veya kan gelebilir


  Laparoskopi sırasında içeriye verilen sıvılar veya işlem sırasında meydana gelen kanama aletler yardımı ile tam olarak dışarı alınamaz ise içerde kalacaktır. Bu durumda bu sıvılar ameliyat sonrası, göbek deliğinizden veya yan deliklerden gelebilir.

   

  Omuz ağrınız olacak


  Laparoskopik ameliyatlardan sonra genel olarak az miktarda bir omuz ağrısı olabilir. Ancak bazen hastanın içerisine verilen karbondioksit gazının tam olarak boşaltılamamasına bağlı gelişen çok ciddi bir omuz ağrısı ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastaya verilen gazın tam olarak boşaltılması gerekmektedir.

   

  Kapalı Ameliyatlar (Laparoskopik ) ve Avantajları


  Yukarıda bazı olabilecek olumsuzlukları anlatılan laparoskopik ameliyatların avantajlarının çok daha fazladır.

  Aşağıda laparoskopik ameliyatların avantajları verilmiştir.

   

  Ameliyat kesiniz olmayacak

  Ameliyat kesi yeri enfeksiyonunuz olmayacak

  Fıtıklaşma riskiniz olmayacak

  En güzel kozmetik sonuç alınacak

  Aynı veya ertesi gün taburcu olacaksınız

  Karın içi yapışıklık riskiniz çok az olacak

  Ameliyat sonrası gazınız erkenden çıkacak

  Ameliyat sonrası normal hayata çok çabuk döneceksiniz

   

   

  Laparoskopi kimlere yapılamaz


  Aslında laparoskopinin kesin yapılamayacağı çok az durum vardır. Ancak bazı nedenler bu ameliyattan hastaların mahrum kalmasına neden olabilmektedir. Bunlar;

   

  Ciddi akciğer hastalığı olanlar

  Ciddi ve 2 den fazla karın ameliyatı geçirmiş olanlar

  Bağırsağında veya apendiksinde yırtılma olanlar

  Ciddi kanser ameliyatı geçirmiş olanlar

  Ciddi kilolu hastalar

  Ciddi kalp hastalığı olanlar

  İleri yaşta olanlar

   

   

   

  Laparoskopi hangi hastalıklara yapılır


  Günümüzde hemen her ameliyat, ağır kanser ameliyatları bile laparaskopik olarak yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu durum tecrübeli bir hekim, hazır bir ameliyathane ve teknik donanım gerektirmektedir.

   

  Aşağıda laparoskopik olarak başarı ile yapılabilen bazı ameliyat türleri verilmiştir

   

  Tüm yumurtalık kistleri

  Miyom alma ameliyatları

  Çikolata kisti ameliyatı

  Dermoid kist ( matür kistik teratom) ameliyatı

  Kısırlık araştırması ameliyatı

  Tüp hastalıkları ameliyatı

  Tüp bağlama ameliyatı

  Tüp açma ameliyatı

  Rahim alma ameliyatı

  İdrar kaçırmayı düzeltme

  Rahim sarkmasını düzeltme

  Adet ağrısını azaltma

   

  Günümüzde robotik cerrahi diye yaygın şekilde duyulan ve yapılmaya başlayan ameliyat türü de aslında laparoskopik ameliyattır. Burada karın içerisine giren aletler, insan değil de hidrolik bir sistemin ucunda duran ve doktorun yönlendirdiği metal kollar tarafından tutulmaktadır. Yani bildiğimiz manada bir robotun yaptığı ameliyat değildir.

   

  Robotik cerrahi kapalı ameliyatın bütün avantajlarını taşır. Bu aletin tek üstün tarafı, doktorun hareket yeteneğini artırması ve dolayısı ile ameliyatın daha kısa sürmesi ve daha kolay yapılmasını sağlamasıdır.

  Yorum Yaz →