• 04 TEM 16
  • 0
  Kapalı Ameliyatların Tehlikeleri

  Kapalı Ameliyatların Tehlikeleri

  Kapalı ameliyatlar (Laparoskopik ) tehlikeleri


  İlk iğne girişi: Kapalı ameliyat, karın içi gaz ile şişirilerek yapılan bir işlemdir.  Bu gaz tüm ameliyat boyunca belirli bir denge içerisinde karın içerisine gönderilir ve geri emilir.

  Gazı içeri göndermede kullanılan iğnenin içeri girişi sırasında barsak delinmesi, idrar torbası zedelenmesi veya damar zedelenmeleri olabilir.

  Bu durumun gelişme riski, işlemi yapanın tecrübesi ile azalır. Yani tecrübeli cerrahlarda görülme oranı düşüktür.

  Ek olarak daha öncesinde ameliyat geçiren bayanlarda veya karın içi yapışıklığı olan bayanlarda da bu risk normalden fazladır.

  Bazen, ameliyatı yapacak olan operatör, ameliyat öncesi hastayı muayene eder ve gerek duyar ise giriş yerini değiştirebilir(göbek deliği yerine diğer bir alanı seçme). Ancak bu işlem tam bir tecrübe işidir.

  Eğer bu işlem sırasında farkında olmadan bağırsağa girilir ise hastanın karnı yerine yanlışlıkla bağırsaklar şişirilir. Bu durum hasta sağlığı için son derece tehlikelidir.

   

  Kapalı ameliyatlar (Laparoskopik ) esnasında olabilecekler


  Ameliyatınızın uzun çubuklarla, kapalı bir şekilde yapılması çok avantajlı bir işlemdir. Ameliyat esnasında içeride bu aletler yardımı ile yakma, kesme ve çıkarma işlemleri yapılabilmektedir.

  Bunlardan yakma ve kesme işlemini yaparken kullanılan aletler bazen yanlışlıkla bağırsaklara veya idrar torbasına değebilmektedir.

  Bu durumda kapalı ameliyat, açık ameliyata dönüştürülür ve hastanın karnı açılır, genel cerrahi uzmanları eşliğinde zedelenen yer tamir edilir. Tabi bu hasta için çok şansız bir durumdur.

   

  Ameliyat çok uzun sürerse


  Laparoskopi teknik olarak kısa bir ameliyattır. Yapılan işleme göre 30 dakikadan 3 saate kadar sürebilir. Ancak bazen elde olmayan nedenlere ameliyatlarda bu süre çok daha uzun olabilmektedir.

  Tabi bu süre uzadıkça baş aşağı durum ve karın içi karbondioksit gazı ile dolu olan hastanın akciğer kapasitesi azalacak ve kanındaki oksijen miktarı düşecektir. İşte bu durum meydana gelir ise derhal ameliyata son verilmeli ve hasta yoğun bakım şartlarında takip edilmelidir.

   

  Karnınıza açılan deliklerden sıvı veya kan gelebilir


  Laparoskopi sırasında içeriye verilen sıvılar veya işlem sırasında meydana gelen kanama aletler yardımı ile tam olarak dışarı alınamaz ise içerde kalacaktır. Bu durumda bu sıvılar ameliyat sonrası, göbek deliğinizden veya yan deliklerden gelebilir.

   

  Omuz ağrınız olacak


  Laparoskopik ameliyatlardan sonra genel olarak az miktarda bir omuz ağrısı olabilir. Ancak bazen hastanın içerisine verilen karbondioksit gazının tam olarak boşaltılamamasına bağlı gelişen çok ciddi bir omuz ağrısı ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastaya verilen gazın tam olarak boşaltılması gerekmektedir.


  Kapalı Ameliyatlar ANA SAYFAYA GİT…


  Ameliyatlar ANA SAYFAYA GİT…


  Site ANA SAYFAYA GİT…


  facebook değerlendirme düğmesi

   

  Yorum Yaz →