• 22 NIS 16
  • 0
  Miyom için en çok sorulan sorular

  Miyom için en çok sorulan sorular

  Sadece miyom alınan ameliyat ne demek?


  Sadece miyom almak latince miyomektomi olarak isimlendirilir ve rahim yerinde bırakılarak sadece miyom alınır. Bu ameliyat öncesi rahim alınma riski hastaya anlatılmalı ve hastanın onayı alınarak ameliyata başlanmalıdır.

  Ancak bazen ameliyat sırasında durdurulamayan kanamalar olmakta ve hastanın rahmi alınmak zorunda kalınmaktadır. Burada hastanın miyomlarının yeri ve ameliyatı yapan doktor farkı vardır.

   

  Miyom Alma Ameliyatı Sonrası cinsel hayat nasıl olur?


  Ameliyatta sadece myomunuz alınmış ise cinsel hayatta herhangi bir anormallik beklenmez. Ancak rahim alınması veya ameliyatın başarısız olması sorunlara neden olabilir.

   

  Miyom ameliyatı sonrası cinsel hayat ne zaman başlamalı?


  Bu soruya cevap her hasta için farklıdır. Çünkü her hastanın miyomunun tipi ve yeri farklıdır.

  Rahim dışına doğru büyüyen miyom varlığında ameliyatlar çok daha basittir ve bayan bir ay gibi kısa bir süre sonrasında normal hayatına geri dönebilir.

  Ancak rahim duvarı içerisinde ve çok sayıda miyom varlığında yapılan ameliyat sonrasında normal hayata geri dönüş bazen 2-3 ayı bulabilmektedir.

  Bu konu ile ilişkili en sağlıklı bilgiyi sizin ameliyatınızı yapan cerrahtan almanız en doğrusu olacaktır.

   

  Miyom ameliyatı sonrası demir tedavisi gerekli olur mu?


  Hemen hemen her miyom kanamaya neden olur ve bayanlar demir kaybederler. Bu demirin geri yerine konulması gerekmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası demirden zengin beslenmek ve ek demir almak en doğru yaklaşım olacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi ameliyatınızı yapacak olan doktora sormanız veya hatırlatmanız gerekmektedir.

   

  Miyom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?


  Küçük miyomların varlığında ameliyat sonrası 1-2 ay geçmesi yeterlidir. Ancak büyük miyomlar ve ağır ameliyatlardan sonra rahimin iyileşme sürecinin uzun olabilmesi nedeni ile 3-6 ay veya 1 yıl beklemek gerekebilir. Bu nedenle ameliyatınızın tipi son derece önemlidir.

   

  Miyom ameliyatı sonrası normal doğum olur mu?


  Rahim içi veya rahim dışı miyom ameliyatlarından sonra normal doğum yapılabilir. Ancak rahim duvarının kesilmesi ve sonra tamir edilmesi olmuş ise normal doğum yapılması çok riskli olabilir. Burada risk doğum sırasında rahimin yırtılması ve bebek ve anne hayatının tehlikeye girmesidir. Bu nedenle ameliyat sonrası doktora bu soru sorulmalıdır. Ameliyatın nasıl geçtiği ve sonraki doğumun nasıl olacağının kesin cevabı alınmalıdır.

   

  Miyom ameliyatın sonrası dikiş ne zaman alınır?


  Karın ameliyatlarında kullanılan dikiş materyalleri çok farklıdır. Vücutta kalan veya daha sonra alınan materyal kullanılmış olabilir. Eğer alınan veya erimeyen dikiş kullanılmış ise 10-15 gün sonra dikiş alınması en doğru yöntemdir. Tabi ki bu süre içerisinde uygun yara bakımı ve pansumanı yapılmalıdır.

  Miyom ameliyatınız kapalı yapıldı ise veya vücutta emilen dikiş uygulandı ise zaten dikişiniz de alınmayacaktır.

   

  Miyom alma ( miyomektomi) ameliyatı fiyatı, ücreti


  Ameliyatın Fiyatı Nedir?

  Ameliyatın ücretini belirleyen değişik etkenler vardır bunlar;

  Hastanın yaşı

  Bebek isteği

  Ameliyatın tipi

  Ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesi

  Ameliyatın yapıldığı hastanenin kalitesi

  Ameliyatınızı yapan doktorun tecrübesi ve becerisi


  Bu konuda net bir şey söylemek çok zor. Özellikle istanbulda fiyat ve kalite performansı çok farklı olabiliyor. Burada hastanın her şeyi bilmesi imkansızdır. Bu nedenle esas olan doktoruna olan güvenin tam olmasıdır.

  Konu ile ilişkili diğer BAŞLIKLAR…


  Jinekolojik Ameliyatlar   

  Yorum Yaz →