• 22 NIS 16
  • 0
  Normal adet(regl) kanaması nasıl olmalı?

  Normal adet(regl) kanaması nasıl olmalı?

  Bayanların ortalama 28 günde bir gördükleri adet düzeni ve şekli hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Yani her bayanın adeti kendisine hastır. Ancak genel olarak normal adetin sınırları vardır.

  Adetin(regl)  görülme aralığı: 24 gün ile 35 gün arasında bir adet olunmalı. Bun günlerin dışına çıkması anormal kabul edilir.


  Ortalama kan kaybı: 5- 80 ml kan kaybı olmalı. Bu durumun tespiti genelde zordur. Ancak tüm adet boyunca 21 pedden fazla ped kullanımı bir anormalliği göstermektedir.


  Normal adet(regl)  kanamanın süresi: Ortalama adet 4-7 gün sürmeli, bunun dışına çıkması anormallik göstergesidir.


  Adet(regl)  kanamasının görünümü: Normal adet kanaması kesinlikle pıhtılaşmaz ve sıvı şekilde akar gider. Eğer adet kanaması pıhtılaşıyor ise kesinlikle bir anormallik göstergesidir.


  Adette(regl)  koku: Normalde adet sırasında kanama nedeni ile bir miktar değişik bir koku hissedilebilir. Ancak bu hastayı rahatsız edecek boyuta gelmemelidir.


  Normal adette(regl)  ağrı: Normalde her adet ağrılıdır, yani ağrısız adet olmaz. Bazen ek bir ilaç alınmasına gerek olunabilir. Ancak bu seviyenin üstünde bir ağrı anormallik göstergesidir. Araştırılmaya gerek vardır.  facebook değerlendirme düğmesi


  ⇒ADET HASTALIKLARI ANA SAYFAYA GİT


  adres ve iletişim ana sayfaya git


  Doc.dr. oktay kaymak hakkında bilgi al


  KOZA KLİNİK ANA SAYFAYA GİT

  Yorum Yaz →