• 14 AĞU 16
  • 0
  Riskli Gebelik Uzmanı (Ankara)

  Riskli Gebelik Uzmanı (Ankara)

  Riskli Gebelik Uzmanı (Ankara)


  Yüksek riskli gebelik veya perinatoloji uzmanlık alanı son yıllarda daha fazla oranda ilgi çeken bir bölümdür.

  Tanım olarak normal gebelik takibinin yanında yüksek riskli gebelik takibi de yapan ve bu türden gebeliklere müdahale eden uzmanlık alanıdır.


  Tabi burada önemli olan hangi gebeliklerin riskli olduğunun belirlenmesidir. Anne ve bebek sağlığı için riskli gebelik tespitinin yapılması son derece önemlidir.


  Örneğin ilk gebeliğini yaşayan 7 haftalık bir gebelikte kanama olması durumunda artık düşük riski olan gebelikten, riskli bir gebelik gelişmiş demektir.


  Ankara da belirli hastane, özel klinik veya Ankara da özel muayenehanelerde riskli gebelik takipleri yapılabilmektedir.


  Ankara’nın başkent olması nedeni ile tüm Türkiyede bulunan riskli gebelik uzmanlarından daha çok riskli gebelik uzmanı Ankara da bulunmaktadır.


  Herhangi bir gebelikte her şey iyi giderken birden 32 haftalık bir gebelikte gelişme geriliği tespit edilmesi durumunda artık düşük riski olan gebelikten, riskli bir gebelik gelişmiş demektir.


  Gebeliğinin ilk beş ayında bir anormallik yokken, bu haftadan sonra anne adayının tansiyonunun artması durumda artık riskli bir gebelik gelişmiş demektir.


  Daha önceki gebeliklerinin kaybetmiş bir anne adayının tekrar gebe kalması durumunda artık riskli bir gebelik gelişmiş demektir.


  Daha önceki gebeliklerinin ağrısız şekilde kaybetmiş ve rahim ağzı yetmezliği gelişen hastanın bir sonraki gebeliği artık riskli bir gebelik gelişmiş demektir.


  Yüksek riskli gebelikler özel bir takip gerektiren anne ve bebek hayatının ciddi risk altında olduğu bir gebelik türüdür.


  Bu türden gebeliklerin tanı ve takipleri ise riskli gebelik uzmanları tarafından yapılmaktadır.


  Ankara da yüksek riskli gebelik takibi yapan az sayıda uzman hekim bulunmaktadır. Doç. Dr. Oktay KAYMAK’ta yüksek riskli gebelik takibi yapan uzman hekimlerden birisidir.  4-boyutlu-ultrasonografi  Gebelik takibi ve doğum  facebook değerlendirme düğmesi


  adres ve iletişim ana sayfaya git


  Doc.dr. oktay kaymak hakkında bilgi al


  KOZA KLİNİK ANA SAYFAYA GİT

  Yorum Yaz →