• 14 NIS 16
  • 0

  Sezaryen nasıl yapılır

  Sezaryen Nasıl bir ameliyattır?


  Dünyada en sık yapılan cerrahi operasyondur. Günümüzde çoğu bayan bu şekilde doğum yapmayı uygun görmektedir.

  Eğitim seviyesinin artması ile korele olarak sezaryen oranının arttığı tespit edilmiştir.


  Ortalama 30 ile 45 dakika sürmesi gereken bir ameliyattır.

  Tümden uyuma veya belden uyuşturma yöntemi ile anestezi verilerek yapılır. Günümüzde klasik sezaryen yapılmamaktadır. Bunun yerine iç çamaşırın altında kalan ve en güzel kozmetik sonucu olan kesi uygulanmaktadır.


  İşlem öncesi idrar torbasının zedelenmesinin minimuma inmesi için mesaneye sonda uygulaması yapılması veya ameliyat öncesi tuvalete gidilip hemen sonrasında ameliyata girilmesi önerilir.

  Cilt kesisinden sonra karın içerisine girildiğinde rahim alt kısmında kesilir ve bebek dışarı alınır. Sonrasında bebeğin eşi dışarı çıkarılır ve rahim hızla tekrar kapatılır. Rahimin kapatılması sırasında uygun teknik ve tecrübe gereklidir.


  Cilt kesisi iki türlü kapatılabilir. Kendiliğinden eriyebilen dikişler ve mutlaka alınması gereken dikişler. Bu iki yöntem de kullanılabilir. Ancak bazı hastalarda kendiliğinden eriyen dikişlerin neden olduğu reaksiyon ve cilt kesisinin kalın ve kötü iyileşmesi daha çok olmaktadır.


  Bu nedenle özellikle hastalarımızın istemesi durumu dışında, mutlaka alınan dikiş ile kapatmayı uygun bulmaktayım.

  Kesinin üzeri pansuman ile kapatılmalı ve bu pansuman 24 saat sonra alınmalıdır. Dikiş alanına yeni geliştirilen spreyler sıkılabilir. Bu yaranın bakımı önemlidir.  facebook değerlendirme düğmesi

  Yorum Yaz →