• 20 NIS 16
  • 0

  Zeki bebek için neler yapılabilir?

  İnsan zekasını büyük oranda belirleyen genetik mirasıdır. Ancak bunun dışında zeka gelişimi etkileyen çok sayıda dış etmen vardır.

  Özellikle hamilelik döneminde huzurlu, stresten uzak, sağlıklı bir beslenme ve hayat tarzı yaşamanız çok etkili olacaktır. Peki neler yapılmalı, aşağıda bu konu ile ilgili önerilerimi bulabilirsiniz.

  Beslenmenize dikkat edin!!!


  Hamilelikte beslenme zekâ gelişimindeki en önemli unsurdur. Özellikle sinirsel gelişimde önemli bir rol oynadığından annelerin düzenli ve çeşitli yiyecek gruplarından beslenmeleri gerekmektedir.

  Stres ve huzursuz ortamlardan olabildiğince uzak durun…


  Annenin gebelik süresince salgıladığı bütün hormonlar bebeğe geçmekte ve onu da etkilemektedir. Yani anne üzülürse bebekte üzülür veya anne stresli olursa bebekte bundan etkilenecektir.

  Çok fazla kilo almayın


  Alınan kilo miktarı bebeğin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekâsını etkilediğinden,  vücut ağırlığınızın % 20’si kadar kilo alınmanız yeterli olacaktır.

  Düzenli spor yapın…


  Gebelik sırasında düzenli egzersiz yaparak vücuttaki oksijen akışı hızlandırılmalıdır. Bu sayede bebeğinize giden oksijen miktarını artırabileceksiniz.

  Tiroid beziniz yeterli çalıştığını kontrol edin…


  Annenin tiroid bezi hormonları bebeğinizin beyin gelişimi üzerinde direkt etkilidir. Bu nedenle gebelik öncesi ve gebeliğinizde tiroid bezi hormonlarınızı kontrol ettiriniz.

  Tuzunuzu Seçin…


  İyotlu tuz kullanın. İyot eksikliği yaşamayın.

  Omega-3 almaya özen gösterin…


  Gebeliğin son üç ayı ve emzirme döneminizde omega-3 zengin beslenmeye dikkat edin.

  Dişleri kontrolden geçirin…


  Hamilelik döneminde diş rahatsızlığı geçiren anneler prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıdıklarından ve prematüre doğan bebeklerde öğrenme ve gelişim safhalarında güçlük çektiğinden arada bir diş hekimine gidilmelidir.

  Demir vitamini alın…


  Demir alımı bebeğin entelektüel potansiyelini artırdığından ve hamilelik döneminde yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamadığından her gün demir içeren tabletlerden içilmesi gerekmektedir.

  Rahat ve huzurlu olmaya çalışın…


  Bebeğin algıları henüz doğmadan önce başar ve dolayısıyla kendini iyi hisseden bir annenin karnındaki bebekte mutlu olur.

  En az 6 ay bebeğinizi emzirin…


  Anne sütünün içeriği sabit değildir ve bebeğin yaşına en uygun olan özellikleri içerir. Prematüre bebeğin annesinin sütü prematüre bebeğe, 1 aylık bebeğin anne sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeğin anne sütü 3 aylık bebeğe uygundur.

  Dolayısıyla, bebekliğinde emzirilen çocukların zekâ seviyeleri hazır mamayla beslenenlere göre daha fazladır.

  Müzik dinletin…


  Bebeğinize doğum sonrasında size göre doğru olan bir müzik türünü dinletiniz. Bu şekilde bebeklerin daha hızlı sinirsel gelişim gösterdikleri bilinmektedir.

  Bebeğiniz ile her fırsatta iletişim kurun…


  Bebeğiniz ile olan iletişiminiz anne karnında başlamaktadır. Doğduktan sonra ise bu durum en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu nedenle mümkün olan her fırsatta bebeğiniz ile düzgün bir dille konuşun, ona dokunu ve sevginizi gösterin, hissettirin. Yaklaşık 4. aydan sonrada ona bir birey gibi davranmaya başlayın.

   

  Yorum Yaz →